1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Meksika’da kenevir devrimi: Esrar kullanımını yasallaştı

Meksika’da kenevir devrimi: Esrar kullanımını yasallaştı

Meksika rekreasyon amaçlı esrarı yasallaştıran yasa tasarısını onayladı.

Meksika’da kenevir devrimi: Esrar kullanımını yasallaştı

Hal Postası - Meksika rekreasyon amaçlı esrarı yasallaştıran yasa tasarısını onayladı.

Meksika Temsilciler Meclisi’nde oylanan tasarıya 316 milletvekili “evet” dedi; 129 vekil ise tasarıya karşı çıktı. Yasa Senato’da da oylandıktan sonra Devlet Başkanı’nın onayına sunulacak. Yasanın Senato’da da onaylanması bekleniyor. 

Meksika Yüksek Mahkemesi, eğlence amaçlı esrar yasağının anayasaya aykırı olduğuna karar vermişti. Meksika, 3 yıl kadar önce de tıbbi amaçlı esrar kullanımını yasallaştıran bir düzenleme çıkarmıştı.

MEKSİKA'DA ÇİFTÇİLER LİSANS ALARAK ÜRETİM VE SATIŞ YAPABİLECEK

The New York Times’ın haberine göre yasa; yetişkinlerin esrar içmesine yönelik yasağa son veriyor. Ayrıca kullanıcıların 28 grama kadar esrar bulundurmaları; hatta izin almak kaydıyla evde 6 adedi geçmemek kaydıyla kenevir bitkisi yetiştirmelerine izin verilecek. 

Yasa kapsamında çiftçi kaydıyla üretim yapmak isteyenlerin devletten üretim ve satış lisansı almalarıyla ilgili hükümler de düzenleniyor. 

Esrarın yasallaşması, Kuzey ve Güney Amerika’da sürekli gündemde tutulan bir konu. Kanada ve Uruguay daha önce esrarı serbest bırakan yasalar çıkarmıştı. ABD’de de bazı eyaletler kontrollü olarak serbestlik getiren düzenlemeler uyguluyor. Demokrat Parti federal ölçekteki yasağı, 2021 yılı içinde kaldırma sözü vermişti. 

Esrarla ilgili tartışmalarda serbestliği savunan taraf; yasaklamanın esrarla ilgili yeraltı faaliyetlerinin artmasına neden olduğu; vergi kaybı yarattığı ve yasadışı kullanımın sağlık sorunlarını artırdığı gibi argümanlara dayanıyor. Meksika’da uyuşturucuya bağlı terör olaylarında her yıl binlerce insan hayatını kaybediyor. Yasağın devam etmesini savunanlar ise serbest bırakmanın uyuşturucu savaşlarını durdurmayacağını; serbest bırakıldığında da tüketimin kontrol edilemeyeceğini savunuyor. Lisans alıp üretim yapacak olan çiftçilerin yine uyuşturucu çetelerinin kontrolü altında kalmaları da yüksek bir ihtimal olarak değerlendiriliyor. 

Bazı yorumcular yasanın, Covid-19 salgınından çok kötü biçimde etkilenen Meksika’da ekonomiye ivme kazandırmayı amaçladığını öne sürüyor. 

TÜRKİYE’DE 19 İLDE ÜRETİLEBİLİYOR

Türkiye'de 2016 yılından beri izin alınarak, belirlenen 19 ilde ve bağlı tüm ilçelerinde kenevir üretilebiliyor. Üretmek isteyen çiftçilerin her yıl 1 Nisan’a kadar lisans başvurusu yapmaları gerekiyor. Öte yandan kenevir üretiminde yoğun bir kontrol mekanizması işliyor ve yetiştirme amacına göre çiftçinin sorumlulukları, bitkinin bazı kısımlarının imhasını da kapsıyor. 

Kenevir üretimine izin verilen iller şunlar;  Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak.

BİTKİNİN TAMAMI ÇEŞİTLİ ENDÜSTRİLERDE KULLANILIYOR

Çok değerli bir endüstri bitkisi olan kenevir; tıp başta olmak üzere tekstil, kağıt, kimya hatta inşaat sektörlerinde geniş kullanım alanı buluyor. Hemen bütün parçalarının endüstriyel kullanım alanı bulduğu kenevir bitkisinden elde edilen lif, tohum, sap ve yaprak gibi ürünlerin çoğu, alternatifleri arasından avantajlarıyla öne çıkıyor. 

Kenevirin Türkiye’deki üretimi; birçok ülkede üretimine izin verilmesiyle, rekabetçiliğini kaybederek azaldı. Ancak 2016’da çıkarılan düzenleme, daha organize bir üretim politikasına yol açabilir. Böyle olursa kenevirin Türk çiftçisi için önemli bir gelir kaynağına dönüşme potansiyeli bulunuyor.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler