1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Mazota yerli biyodizel karıştırma mecburiyeti ertelenemeyecek

Mazota yerli biyodizel karıştırma mecburiyeti ertelenemeyecek

Akaryakıt dağıtıcılarının mazota yerli tarım ürününden üretilen biyodizel karıştırma yükümlülüğü, faaliyet durdurma gerekçesiyle ertelenemeyecek.

Mazota yerli biyodizel karıştırma mecburiyeti ertelenemeyecek

Hal Postası - Akaryakıt dağıtıcılarının mazota yerli tarım ürününden üretilen biyodizel karıştırma yükümlülüğü, faaliyet durdurma gerekçesiyle ertelenemeyecek. 

Motorin Türlerine Biodizel Harmanlanması Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Yeni düzenlemede takibe konu takvim yılının tamamında faaliyette bulunmayan dağıtıcı lisansı sahipleri için harmanlama yükümlülüğü aranmayacağını bildiren hüküm yürürlükten kaldırıldı. Ancak 2020 ve 2021 yılları; dağıtıcı lisansı sahiplerinin biodizel harmanlama yükümlülüğü açısından, tek bir yükümlülük dönemi olarak kabul edilecek.

MAZOTA KANUNİ ORANDA BİYODİZEL KARIŞTIRMAYANA PARA CEZASI

Akaryakıt dağıtıcısı şirketlerin bir takvim yılı içerisinde, ithal ettiği ve kara tankeri dolum üniteleri hariç, rafinericiden temin ettiği motorininin toplamına, hacimde en az %0,5 (V/V) oranında yerli tarım ürünlerinden ve/veya bitkisel atık yağlardan üretilmiş biyodizel karıştırması gerekiyor. Bu yükümlülüğünü yerine getirmeyen akaryakıt dağıtıcıları, idari para cezaları ödemek zorunda kalıyor. 

Yerli imkanlarla üretilebilen bir akaryakıt türü olan biyodizel; kolza (kanola), ayçiçeği, soya, aspir gibi yağlı tohum bitkilerinden elde ediliyor. Kullanılmış evsel kızartma yağları, donmuş yağ ve balık yağı gibi hayvansal yağlar da biyodizel yakıt yapımında kullanılabiliyor. 

BİYODİZELİN AVANTAJLARI

Yerli tarım ürünlerinden elde edilebilen biyodizel yakıtının birçok avantajı bulunuyor. Bunlardan başlıcaları aşağıdaki gibi listeleniyor. 

  • Türkiye gibi benzin ve mazotun çok pahalı olduğu ülkelerde alternatif yakıt olarak kullanılabilir. 
  • Mazotun depolandığı şartlarda depolanabilir.
  • Küçük işletmelerde bile lokal olarak üretilebilir. 
  • Mazota oranla daha iyi bir yağlayıcıdır, motorun ömrünü uzatır.
  • Taşınması ve depolanması güvenli bir yakıttır. Alevlenme noktası 149°C’tır. Mazotun alevlenmesi ise 125°C'ta gerçekleşir.
  • Yanmamış hidrokarbon oranı, mazota göre %90 daha azdır. Kanserojen etkisi olan aromatik hidrokarbonlara göre ise %75 ila %90 oranında daha azdır.
  • Tamamen yerli kaynaklardan üretilebildiği için ithal bağımlılığını ortadan kaldırır.
  • Kanola, soya vb ürünlerin üreticisi kendi ihtiyacı olan ucuz biyodizel yakıtı üretebilir. Böylece tarımsal üretim maliyetlerinde önemli düşüş sağlayabilir. 
Önceki ve Sonraki Haberler