1. HABERLER

  2. LOJİSTİK

  3. Matsutake ihracatı 12 milyon dolara çıkabilir!

Matsutake ihracatı 12 milyon dolara çıkabilir!

Anadolu’da “sedir mantarı” ya da “katran mantarı” adıyla, uluslararası ticarette ise matsutake mantarı bilinen değerli mantarın ihracat değerini 10 kat arttırmak mümkün!

Matsutake ihracatı 12 milyon dolara çıkabilir!

Hal Postası - Anadolu’da “sedir mantarı” ya da “katran mantarı” adıyla, uluslararası ticarette ise matsutake mantarı bilinen değerli mantarın ihracat değerini 10 kat arttırmak mümkün! 

Türkiye’den Japonya başta olmak üzere birçok ülkeye matsutake mantarı ihraç ediliyor. Matsutake mantarı, sedir ve katran ağaçlarının dibinde kendiliğinden yetişiyor ve Japonya’da olağanüstü bir ilgi görüyor. Besin değeri ve sağlığa etkileri açısından bu ününü hak eden bir mantar olduğu için sezona göre fiyat artışı müşterisi tarafından da normal karşılanıyor. Japonlar, ihraç ettiğimiz matsutake mantarını ahşap küçük kasalarda, altına ladin yaprakları döşeyerek paketliyor ve mantar mezadında satışa çıkarıyorlar. 

2016 yılı da ülkemizde matsutake toplanabilen bölgelerde yeterli yağış olmaması nedeniyle gene fiyatların yükseldiği bir sezon oldu. Matsutake mantarlarının topraktan çıkışı, mevsiminde yeteri kadar yağış gerçekleşmesine bağlı. Yağış sezonda azalırsa matsutake rekoltesi de düşüyor. 

DONUK KURUTMA KAPASİTEYİ KAT KAT ARTTIRACAK
Türkiye’de mantar ihracatıyla uğraşan birkaç kişiden biri olan Mantar İhracatçısı Zafer Duru, donuk kurutma yöntemiyle işlenmiş matsutake mantarının kilogram fiyatını 600 dolar civarına çıkarmanın mümkün olduğunu söyledi. Zafer Duru matsutakenin ticari kapasitesini arttırmanın  yollarını aradıklarını kaydetti ve şunları ekledi, “Matsutake mantarı bu sezon dünya piyasasında 120 dolara kadar fiyat buluyor. Gerektiği gibi paketlenmiş mantarlar, ithalatçı ülkelerde 6 ila 9 ay kadar depolanabiliyor. Ama biz liyofilizasyon yani donuk kurutma dediğimiz yeni bir teknolojiyi yurda getirmek istiyoruz. Bu yöntem dünyada da çok yeni bir şey ama pek çok üründe kullanabiliyorsunuz. Mantarda raf ömrünü 3 yıla kadar çıkarabiliyor. Üstelik depolama maliyetini de elektrik kullanmayacağınız için önemli ölçüde düşürüyor. Yani soğuk depolama mecburiyeti kalmıyor. Donuk kurutma tesisinin ithalatı ve kurulumu için çalışıyoruz. Bunu başarabilirsek Japonlar matsutakenin kilogramına 600 dolar ödemeye hazır. Bu da katma değerinin 5, 6 kat artması demektir.” 

Bugün için Türkiye’de toplanıp ihraç edilen matsutake mantarının yıllık cirosu yaklaşık 1 milyon 200 bin dolar civarında gerçekleşiyor. Matsutake mantarı ticaretinde dönen her 100 doların %10’u toplayıcıya, %12’si ihracatçıya, kalanı da vergilere, lojistiğe ve ithalat sürecindeki aktörlere gidiyor.

Mantarlar donuk kurutma işleminden geçirilirse, rekolteyi iki katına çıkarmak mümkün olacak. Çünkü Ekim ayında Çin, ABD ve Kanada’da ihracat başladığında fiyatı düştüğü için Türkiye’den ihracatı durma noktasına geliyor. Bu nedenle toplanabilecek mantar miktarının ancak yarısı toplanıyor. 

YILDA 12 MİLYON DOLARLIK İHRACAT
Zafer Duru işin ticari hacminin mevcudun kat kat üstünde gerçekleşmesi için çabaladıklarını kaydetti ve şöyle konuştu, “Donuk kurutma işlemiyle kurutulup paketlenmiş matsutake mantarı, bu işin ticari kapasitesini büyük ölçüde arttıracak. Hem fiyatındaki artış sayesinde, hem de istediğimiz zaman istediğimiz miktarda toplayabileceğimiz için. Ne kadar olur derseniz mevcut parasal hacmi 1 milyon 200 bin dolar civarındadır; bu tutarın yaklaşık 10 kat artarak 10, 12 milyon dolara çıkması mümkün.” 

Önceki ve Sonraki Haberler