1. HABERLER

  2. SU ÜRÜNLERİ

  3. Marmara Denizi’nde balıkçılara denetim yapıldı

Marmara Denizi’nde balıkçılara denetim yapıldı

Marmara Denizi'nde saat 22.00- 03.00 arasında, balığa çıkan teknelere denetim yapıldı.

Marmara Denizi’nde balıkçılara denetim yapıldı

Hal Postası - Marmara Denizi'nde saat 22.00- 03.00 arasında, balığa çıkan teknelere denetim yapıldı.

İstanbul İl Tarım Müdürlüğü, deniz polisi ve sahil güvenlik; Marmara Denizi'nde saat 22.00- 03.00 arasında, balığa çıkan teknelere denetim yaptı.

Av yasağının kalkmasıyla birlikte, İstanbul İl Tarım Müdürlüğü, deniz polisi ve sahil güvenlik ekipleri tarafından Marmara Denizi'nde geniş kapsamlı denetim yapıldı. Su ürünleri ve avcılık yönetmeliği kapsamında yapılan denetimde tutulan balıkların boyu, ışıkla avcılık yapılıp yapılmadığı, seyir defteri, tekne ve balıkçıların ruhsatları tek tek kontrol edildi. Öte yandan deniz polisi tarafından da teknelerde yer alan mürettebatın GBT sorgusu yapıldı.

30 YIL SONRA MARMARA’DA USKUMRU ÇIKMAYA BAŞLADI

Denetime katılan İstanbul İl Tarım Müdürü Ahmet Yavuz Karaca yaptığı açıklamada, “Bugün yaptığımız denetimlerde teknelerde balık boyu, zaman ve yasaklarına dikkat ettik. Gırgır teknelerinin 24 metre ve üzerinde derinliği olan yerlerde avlanıp avlanmadığına baktık. Balıkçılığın sürdürülebilir olması, bizden sonraki nesillerin de balık yiyebilmesi için balıklara yumurta bırakma, üreme fırsatı verilsin ki onlar da neslini devam ettirsin. Bilimsel olarak tespit edilen balık boyları; palamutta 25, istavritte 13, hamside 9 santimdir” dedi.

Geçen yıl yürürlüğe giren ve ışıkla avcılığın yasaklanmasını kapsayan su ürünleri kanununun iyi sonuçlar verdiğini belirten Karaca; bugüne kadar kurallara uymayan 52 tekneye el konulduğunu, 30 yıldır Marmara'da bulunmayan Marmara Uskumrusu’nun da çıkmaya başladığını ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler