1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Marketler kurban niteliği olmayan hayvanları kesiyor

Marketler kurban niteliği olmayan hayvanları kesiyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, Ankara Yenimahalle’deki Yakacık Kurban Satış ve Kesim Alanı’nı ziyaret etti.

Marketler kurban niteliği olmayan hayvanları kesiyor

Hal Postası - TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, Ankara Yenimahalle’deki Yakacık Kurban Satış ve Kesim Alanı’nı ziyaret etti.

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Ankara Yenimahalle’deki Yakacık Kurban Satış ve Kesim Alanı’nı ziyaret etti.

İl birliklerinden veri aldıklarını ve teknik elemanların hayvan pazarlarını düzenlitakip ettiğini vurgulayan Çelik, kurbanlık koyunda fiyatların 1.050-1.500 TL, keçide 1.000-1.100 TL bandında olduğunu, iyi bir koçta fiyatın 3.000-3.500 liraya kadar çıktığını söyledi.

Kurbanlık için ayrılan 5 milyon küçükbaşın tamamının satılamayacağının da öngörülmesi gerektiğini hatırlatan Çelik, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da satılamayan ve elde kalan hayvanların Et ve Süt Kurumunca değerinden alınmasını talep ettiklerinin altını çizdi.

MARKETLERDEKİ KURBANLIKLAR KESİME UYGUN DEĞİL

Marketlerin de kurbanlık fiyatları açıkladığını hatırlatan Çelik, “Bizim anlamadığımız, bazı marketlerin 1.450 lira fiyatla 16 kilogram karkasağırlıklı kurbanlık koç fiyatı açıklamasıdır. TÜİK’e göre kesilen koyunların ortalama karkas ağırlığı 21,6 kilogram; keçilerinki 19,8 kilogram. Şimdi sormak lazım, 16 kilogram karkas ağırlığı olan koç olur mu? Bulsunlar getirsinler bir görelim. Ortalama karkas ağırlık kurban vasıflarını taşıyan koçlarda 35-45 kilogram gelir. Bunlar koyunu 2’ye, koçu 4’e mi bölüyorlar? Hesabı vatandaşımız yapsın” dedi.

KURBAN SATIŞ YERİNE %942 ZAM

Nitelikleri kurbanlık için uygun olmayan koyun, koç, keçi ve tekelerin kesilmemesi gerektiğini açıklayan Nihat Çelik, kurban satış yerlerine de değindi.

Çelik, bazı belediyelerin 20 metrekarelik bir alana geçen yıl 135 TL isterken, bu yıl aynı yere 625 lira TL; 100 metrekarelik alana sahip bir satış yerine ise geçen yıl 300 lira istenirken, bu yıl yüzde 942 artışla 3 bin 125 lira istenmesini eleştirdi.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler