1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Marketin derdi kurban değil et satmak

Marketin derdi kurban değil et satmak

Zeliha Öztürk: Marketlerin kurban kampanyaları tüketiciyi aldatıyor.

Marketin derdi kurban değil et satmak

Hal Postası -Zeliha Öztürk: Marketlerin kurban kampanyaları tüketiciyi aldatıyor.

Antalya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği(ADKKYB) Başkanı Zeliha Öztürk, süpermarketlerin kurbanlık et satmalarına dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

MARKETLER KURBAN DEĞİL, ET SATIYOR

Öztürk, bazı süpermarket ilanlarında 12 veya 15 kiloluk kurbanlık satışların ön plana çıktığını ama bu ağırlığa sahip hayvanların aslında kurban vasfı taşımadığını söyledi. Canlı ağırlığı 40 kiloyu bulan bir kuzunun kesimden sonraki et ağırlığının en az 18 kilo olması gerektiğini savunan Öztürk, “Marketlerin kestiği üç aylık bir kuzudur ve anasının boyuna gelemeyeceğinden kesilemez” dedi.

Zeliha Öztürk, açıklamasının devamında, kurbanlık koçların da 60 kilodan az olamayacağını ve normalde etinin 30 kilo civarında olması gerektiğini söyledi.

BAYRAM GELMEDEN KESİME BAŞLADILAR

Mezbahaların kapasitelerine de değinen Öztürk, Bayram namazı saatinden itibaren, bayram boyunca kesilebilecek hayvan sayısının belli olduğunu kaydetti.

Marketlerin büyük bir kandırmacayla halkı yanılttığını ve herhangi bir cezai müeyyide uygulanmadığını söyleyen Başkan Öztürk, “Marketlerin satış rakamları incelenmeli. Kurbanlık et teslimatını bayramın ikinci günü yapacaklar, tüketici de ‘hem bana özel kesildi, hem de erkenden geldi’ diye sevinecek. Bu kadar yüklü meblağdaki kurbanın, bayramın ilk iki gününde kesilerek, hazır soğutulmuş et şeklinde tüketiciye ulaşması mümkün değildir” dedi.

MARKETLERİN MEZBAHA KAPASİTESİ BİLE YETMEZ

ADKKYB Başkanı Öztürk, mezbahalarda, bayram henüz gelmeden kurbanların kesilmeye başlandığını öne sürdü ve şöyle konuştu, “Matematik işi bu. Türkiye’deki mezbahaların potansiyeli belli, sadece marketler kurban kesse yetiştirilemez. Mezbahaları bayramda sadece marketlere tahsis edin, yine yetiştiremezler.”

Öztürk sözlerine şöyle devam etti, “Süpermarketin hayvanı nerede kestiği belli, mezbahası belli. Bu mezbahanın kapasitesi de belli. Bu mezbaha başka birine kesim de yaptırmıyor. Matematik ortada. Bir süpermarketten kurbanlık et aldığınızda küpe numarası, sakatatları, hangi tarihte ve hangi mezbahada kimin tarafından kesildiğinin kaydı görülebilmeli. Süpermarketlerin yaptığı tüketicinin kandırılmasıdır.”

"ÜRETİCİYE KESİLEN CEZA MARKETE DE KESİLSİN"

Ortada bir kandırmaca olduğunu savunan Zeliha Öztürk, buna bir son verilerek tüketici haklarının korunması gerektiğini söyledi. Öztürk, “Nasıl ki gebe bir hayvanın pazarda satılması ya da kurbanlık vasfı taşımayan bir hayvanın satılmasının cezai müeyyidesi var, aynı kurallar marketler için de uygulanmalı” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler