1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mardin Ovası’nda 2 milyon ton mısır tehlikede

Mardin Ovası’nda 2 milyon ton mısır tehlikede

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş, fatura borçları yüzünden Mardinli çiftçilere 14 Mayıs'tan beri elektrik vermiyor.

Mardin Ovası’nda 2 milyon ton mısır tehlikede

Hal Postası - Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş, fatura borçları yüzünden Mardinli çiftçilere 14 Mayıs'tan beri elektrik vermiyor.

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş’nin (DEDAŞ), çiftçilerin su kuyularının elektrik borçlarını gerekçe göstererek elektriklerini kestiği Mardin’in Kızıltepe, Nusaybin, Derik ve Artuklu ilçelerine bağlı yüzlerce kırsal mahalleye 14 Mayıs’tan beri elektrik verilmedi.

Kızıltepe Hububatçılar Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, birkaç gün içerisinde tarımda kullanılan elektrik sorunu çözülemezse, ikinci ürün mısır ekiminin yapılamayacağını vurgulayarak, “Mezopotamya topraklarının boş kalması düşünülemez” dedi.

Öter ayrıca, Türkiye’nin 2 milyon ton civarı ikinci ürün mısır üretiminin kayıp olacağını, tarıma dayalı Mardin ekonomisi ve yirmi bine yakın çiftçinin yanında; bu sektöre bağlı nişasta, irmik, yem sanayi, hayvancılık, taşıma ve buna bağlı çalışan on binlerce işçinin bu süreçten çok ciddi etkileneceğinin altını çizdi.

Devlet kurumları ve STK’lara başvurarak çalmadık kapı bırakmadıklarını ama sorunun henüz çözülmediğini ileten Öter, “Biz bu mısırı ekemezsek ithal edilecek. Yine bir avuç ithalatçı kazanacak” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler