1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Malezya menşeli traktör lastiğine rekabet tedbiri

Malezya menşeli traktör lastiğine rekabet tedbiri

Malezya menşeli Çin malı zirai araç lastikleri için mal, sigorta ve navlun (CIF) bedeli %60 olacak şekilde ithalatta haksız rekabet tedbiri getirildi.

Malezya menşeli traktör lastiğine rekabet tedbiri

Hal Postası - Malezya menşeli Çin malı zirai araç lastikleri için mal, sigorta ve navlun (CIF) bedeli %60 olacak şekilde ithalatta haksız rekabet tedbiri getirildi.

İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2021/42), Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Malezya menşeli kauçuktan mamul hafif ticari araç, ağır vasıta, zirai araç ve iş makineleri dış lastiklerinin ithalatı hakkında soruşturma açıldı ve bu lastikler için mal, sigorta ve navlun (CIF) bedeli %60 olacak şekilde ithalatta haksız rekabet tedbiri getirildi.

Tebliğe konu olan araç lastiklerinin Malezya’dan ithalatının, 2018 yılında 20 bin ton ve 88 milyon dolar; 2019 yılında 19 bin ton ve 84 milyon dolar; 2020 yılında 82 bin ton ve 96 milyon dolar ve 2021 yılının ilk üç ayında ise 10 bin ton ve 33 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. 

Tebliğ, daha önce Çin Halk Cumhuriyeti menşeli lastiklere getirilen tedbirlerin, Malezya üzerinden by-pass edildiğinin anlaşılmasıyla, benzer bir tedbirin Malezya için de uygulanmasına karar verildiğini bildiriyor.

Beyza Yılmaz - Hal Postası

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler