1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Lisanslı depoculuk masaya yatırılıyor

Lisanslı depoculuk masaya yatırılıyor

Lisanslı depoculuk sisteminde yaşanan sorunlar ile çözüm önerilerinin ele alınacağı Lisanslı Depoculuk Değerlendirme Toplantısı, 26 Ocak Salı günü saat 10.00’da yapılacak.

Lisanslı depoculuk masaya yatırılıyor

Hal Postası - Lisanslı depoculuk sisteminde yaşanan sorunlar ile çözüm önerilerinin ele alınacağı Lisanslı Depoculuk Değerlendirme Toplantısı, 26 Ocak Salı günü saat 10.00’da yapılacak.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla, lisanslı depoculuk sisteminde yaşanan sorunlar ile çözüm önerilerinin ele alınacağı Lisanslı Depoculuk Değerlendirme Toplantısı, 26 Ocak Salı günü saat 10.00’da, video konferans yöntemi ile yapılacak.

Toplantıda, lisanslı depoculuk sistemi ile ilgili görüşülecek konular arasında lisanslı depoların güncel durumu; Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) faaliyetleri; destek, teşvik ve muafiyetler; finans kuruluşlarınca yürütülen ELÜS işlemleri; yetkili sınıflandırıcı konuları; Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından yürütülen işlemler ve sistemde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri bulunuyor. Toplantıya, lisanslı depoculuk sektör paydaşları katılım yapacak.

TMO MEVZUATIYLA LİSANSLI DEPOCULUK KANUNU ÇELİŞKİSİ

Bilindiği gibi Lisanslı Depoculuk Kanunu, tarım ürünlerini temsile den elektronik ürün senedi (ELÜS) ticaretini teşvike den bir mevzuat olarak yürürlüğe girdi. ELÜS ticareti isteyen herkes tarafından yapılabiliyor ve miktar ya da zaman/süre kısıtlaması bulunmuyor. Ancak Toprak Mahsulleri Ofisi Ana Statüsü, TMO'nun piyasa fiyatlarını düzenleyecek ölçüde alım ya da satım yapmasını kuruma görev olarak yüklüyor. Dolayısıyla ELÜS ticareti devletin her türlü müdahalesine açık, riski çok yüksek ve güvensiz bir ekonomik faaliyete dönüşüyor. 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler