1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Lavanta yatırımlarına dur deme vakti!

Lavanta yatırımlarına dur deme vakti!

Türkiye’de son yıllarda belirgin biçimde artan lavanta üretim sahaları, arz-talep dengesini üretici aleyhine çevirebilecek düzeye gelmiş olabilir. 

Lavanta yatırımlarına dur deme vakti!

Hal Postası - Türkiye’de son yıllarda belirgin biçimde artan lavanta üretim sahaları, arz-talep dengesini üretici aleyhine çevirebilecek düzeye gelmiş olabilir. 

Tıbbi ve aromatik bitki segmentindeki birçok ürün, tarımsal üretimin dönüşüm geçirdiği ve çiftçilerin alternatif üretime yöneldiği bölgelerde kurtarıcı rol oynadı. Büyük yangınların olduğu bölgelerde, başka afetler nedeniyle ürün deseninin bozulduğu yerlerde ve piyasa şartları nedeniyle artık talep görmeyen ürünlerin üretildiği birçok havzada tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği üretici için çıkış kapısı yarattı. Bu ürünlerden biri de lavanta oldu. 

lavanta.jpg

Lavanta üretimi, bitkinin doğası itibarıyla nispeten düşü maliyetli, az zahmetli ve getirisi iyi bir seçenek olarak büyük ilgi gördü. Küçük üreticilerden büyük işletmelere kadar farklı ölçeklerdeki çok sayıda işletme, lavanta üretmeye b aşladı. Bazı işletmeler ise lavantayı hasat sonrası işlemek suretiyle katma değerli ürüne dönüştürecek yatırımlar yaptı. 

Ancak lavanta yetiştirilen arazi miktarının kontrolsüzce artması, onca yatırımın hüsranla sonuçlanması riskini yaratabilir. Hal Postası’na konuşan WBT Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Ergin Civan, lavanta yatırımlarının kontrolsüzce artmasının doğru olmadığını, bir yolunu bulup makul bir planlama yapılması gerektiğini söyledi. 

HERKES DİSTİLASYON ÜNİTESİ KURUYOR

Tıbbi, ve aromatik türleri üretmenin daha fazla yatırım gerektiren bir iş olduğunu söyleyen Ergin Civan, plansız yatırımın sektörün önündeki en önemli sorun olduğunu kaydetti. Ergin Civan şöyle konuştu, “Mesela Türkiye'nin her yerine uçucu yağ distilasyon üniteleri kuruluyor. Bunların hepsinin verimli bir şekilde çalışma şansı yok. Kimse plan yapmıyor. Oraya on dönüm lavanta eken yanına bir tane distilasyon ünitesi kurmaya çalışıyor. Gerek yok yani, onun yağını rahatlıkla mevcut bir tesiste sıktırabilirsiniz. Bunlara dikkat etmek lazım, Doğru üretimin teşvik edilmesi lazım.” 

“FİYAT BİR DEFA DÜŞTÜ MÜ YÜKSELTMEK ÇOK ZOR”

İyi şeylerin üretimi gerçekleştirmekle başladığını hatırlatan Civan, planlama yapılmazsa işlerin sarpa saracağını vurguladı ve “Üretim olduğu zaman her şey olur. Ama örnek veriyorum, şimdi birdenbire Türkiye'nin kekik üretimi ikiye-üçe katlasa o da facia olur! Öyle bir pazar yok Dünya'da çünkü. Anlatabiliyor muyum? Bunun kontrollü bir şekilde arttırılması lazım. Şimdi Denizli'de mesela yirmi bin ton civarında kekik üretiliyor, o rakam önümüzdeki beş yılda otuz bin tona çıkartılsa sıkıntı yok. Ama altmış bin tona çıkartılırsa, ki çok rahat çıkartılır, çünkü ektin mi tarlaya çıkıyor bu yani. Zaten yapıyorlar. O zaman çiftçi zarar etmeye başlar. İhracatçı da zarar eder, niye? Fiyat düşer. Anormal ucuzlar fiyat. Sonra bir sürü insan tarladan ürünleri sökmeye başlar, bu sefer arz-talep dengesi yine bozulur, fiyatı bir kere düşürdün mü arttırmakta zorlanırsın birdenbire” diye konuştu. 

“LAVANTA PAZARI DOYDU”

Ergin Civan lavanta sektörünün de yatırımlara doyduğunu belirterek bundan sonra yatırım yapacaklara bir uyarıda bulundu, “Ticaretin, ekonominin ana kuralı olan arz-talep dengesine dikkat edilerek bu işlere girmek lazım. Yani işte devletin, ticaret borsalarının, tarım il müdürlüklerinin, ilçe müdürlüklerinin, yani taşra teşkilatının bu konuda bilgilendirici olup insanları doğru yönde yönlendirmesi lazım. Yani ben şu anda mesela bundan sonra artık lavanta ekenlere ‘Allah kolaylık versin!’ diyorum. Bence gereğinden fazla lavanta ekildi. Her yer lavanta oldu, bu kadar lavanta bitkisinin yağını veya kendisini değerlendirebileceğimiz bir pazar var mı? Ben zannetmiyorum.”

Erdem Güner / Hal Postası

Önceki ve Sonraki Haberler