1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Kuş gribi Polonya’yı vurdu: Yumurta fiyatları %20 arttı

Kuş gribi Polonya’yı vurdu: Yumurta fiyatları %20 arttı

Polonya’da yaşanan kuş gribi salgını nedeniyle bugüne kadar yaklaşık 5 milyon kanatlı itlaf edilirken, yumurta fiyatları yüzde 20 artış gösterdi.

Kuş gribi Polonya’yı vurdu: Yumurta fiyatları %20 arttı

Hal Postası - Polonya’da yaşanan kuş gribi salgını nedeniyle bugüne kadar yaklaşık 5 milyon kanatlı itlaf edilirken, yumurta fiyatları yüzde 20 artış gösterdi.

Tüm dünya, özellikle de Avrupa ülkeleri kuş gribi (H5N8) salgınıyla boğuşmaya devam ediyor. Bugüne kadar on milyonlarca kanatlının itlaf edilmesine neden olan salgın, dünyadaki yumurta fiyatlarını da yükseltiyor. Salgından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Polonya’da ise şu ana kadar yaklaşık 5 milyon kanatlı itlaf edildi. Bu sebeple, Ocak ayı yumurta fiyatlarında da yüzde 18 ila yüzde 20 arasında artış gözlendi.

Konuyla ilgili görüş bildiren Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) Başkanı Monique Eloit, salgın bildiren ülke sayısının hiç olmadığı kadar arttığını söyledi.

2019’DA 6,4 MİLYAR TAVUK KESİLDİ

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yayınlanan istatistiklere göre; 2019 yılında Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 6,4 milyar tavuk, et için kesildi. Bu sayıya, salgınla yaşanan yumurtlayan tavuk kaybı da eklenince, yumurta arzı aldı ve fiyatlar üzerinde yukarı yönlü bir baskı oluştu.

Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan veriler ise İspanya, Fransa ve Almanya başta olmak üzere birçok AB ülkesinde yumurta fiyatlarının yükseldiğini gösteriyor.

AB verilerine göre; Polonya, 2019 yılında 648 bin ton yumurta üretimiyle, AB’nin en büyük 6. yumurta üreticisi konumunda bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler