1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Kuru üzümde fiyat beklentisi 12 lira

Kuru üzümde fiyat beklentisi 12 lira

Egeli kuru üzüm üreticileri, 2 yıldır aynı fiyattan satılan kuru üzümde 12 lira fiyat bekliyor.

Kuru üzümde fiyat beklentisi 12 lira

Hal Postası - Egeli kuru üzüm üreticileri, 2 yıldır aynı fiyattan satılan kuru üzümde 12 lira fiyat bekliyor.

Ege’nin birçok bölgesinde kurutmalık üzüm hasadı önümüzdeki hafta başlayacak. Üreticiler, iki yıldır değişmeyen fiyatın bu sene 10 liranın üzerine çıkmasını bekliyor. 

Kemalpaşa, Bağyurdu, Armutlu, Ören bölgelerinde, kurutmalık üzüm hasadı önümüzdeki hafta başlayacak. Bölgeye yakın konumda bulunan Armutlu civarında ise, bazı üreticiler yağışa dayalı silkme zararını azaltmak amacıyla kesime 10 gün kadar erken başladı. 

İKİ YILDIR AYNI FİYAT

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Bağyurdu Yaş Sebze ve Meyve Kooperatifi Başkanı Şeref Ergun, Bağyurdu’nda bir hastalık ya da kayıp yaşanmadığını ancak Turgutlu taraflarında, çürümeye bağlı ürün kaybı olduğunu söyledi. Bu sene çiftçinin kuru üzümde 10 liranın üzerinde bir fiyat beklentisi olduğunu söyleyen Şeref Ergun, “Fiyatın en az 12 lira civarında olması gerekir. Kuru üzümün kilosu şu an 9-10 TL aralığında gidiyor ama üretici mutsuz. Para kazanamıyor. Bu 9 liranın en az 5 lirası maliyet. Şu anki fiyatlar, 2 sene önceki fiyatlar aslında. Biz 2 senedir aynı fiyata üzüm satıyoruz ama maliyetler çok yükseldi. Türk parasıyla ödüyoruz ama girdilerin çoğu dövize endeksli. Üretim durma noktasına gelirse kimse şaşırmasın” dedi.

ŞARAPLIK ÜZÜMDE ÜRETİCİ FABRİKAYA BAĞIMLI 

Ergun, yaş üzüm üreticilerinin de benzer sorunlar yaşadığını kaydetti. Şeref Ergun sözlerini şöyle tamamladı, “Özellikle yaş üzümde fiyatların şarap fabrikaları tarafından belirlenmesi üreticiyi zor durumda bırakıyor. Fabrikalar fiyatlarını zamanında açıklamıyor. Üretici ürünü nasıl bekletecek? Ne yapacak? Çiftçi zarar ediyor.” 

SOFRALIK ÜRETİCİSİ İHRACAT SAYESİNDE DAHA İYİ DURUMDA

Sofralık üzüm üreticisinin ihracat sayesinde daha iyi durumda olduğunu belirten Ergun, “Sofralık üzümde çok daha fazla girdi kullanımı olduğu için orada da maliyet artışı var ama sofralıkta ihracat imkanı geniş. Daha organize şekilde ihracata yönelik üretiyorlar. O nedenle maliyet fiyat açısından sofralıkta o kadar sıkıntı yok. Ama bizim bu bölgelerde sofralık yapan sayısı azdır” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler