1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Kuru üzüm ihracatında hedef 500 milyon dolar

Kuru üzüm ihracatında hedef 500 milyon dolar

2020-2021 kuru üzüm rekoltesi 271 bin ton olarak öngörülüyor. Alımlar 7 Eylül’de başlayacak.

Kuru üzüm ihracatında hedef 500 milyon dolar

Hal Postası - 2020-2021 kuru üzüm rekoltesi 271 bin ton olarak öngörülüyor. Alımlar 7 Eylül’de başlayacak.

Egeli üzüm üreticileri ve ihracatçıları Türkiye’deki kurutmalık üzümün yüzde 85’ini, sofralık üzümün de yüzde 20’sini karşılayan Manisa’da bir araya geldi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sezon açılış törenine telekonferans bağlantısıyla katıldı. Bekir Pakdemirli, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 2020 yılı kuru üzüm alım fiyatını, 9 numara için kilogramı 12,5 TL olarak açıkladı. En az 50 bin ton ürün alınması öngörülürken, 2020-2021 kuru üzüm rekoltesinin ise 271 bin ton olacağı tahmin ediliyor. Alımlar 7 Eylül’den itibaren başlayacak.

İHRACAT RAKAMI 500 MİLYON DOLARI GEÇECEK

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep ise, üreticilerin bağlardan kestikleri üzümlerdeki şeker oranının istenen değerlerin altında olduğunu belirtti. Türkiye’nin piyasayı domine eden bir ülke olduğunu vurgulayan Celep, 505 milyon dolarlık ihracat yapıldığını açıkladı. Celep ayrıca, son iki sezondur Türk kuru üzümünün yarım milyar dolar barajını geçerek tarihi seviyeleri gördüğünü ifade etti. Celep konuyla ilgili, “Geçen yıldan elimizde belli bir miktarda stok ürünümüz olduğu için bu seneki 271 bin tonu da eklediğimizde yine 500 milyon dolar rakamının üzerine çıkacağımızı rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

YAŞ ÜZÜMDE HEDEF 180 MİLYON DOLAR

Açılış töreninde konuşan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak ise şunları söyledi: “672 milyon dolar olan toplam üzüm ihracatı, tarımsal ihracatın yüzde 4’ünü karşılıyor. 2019’da, 59 ülkeye 150 milyon dolar değerinde taze üzüm gönderdik. Bu sezon da 8 Ağustos’ta başladığımız ihracatımız hızlı bir şekilde ilerliyor. Yaş üzüm ihracatçıları olarak 2020’de 180 milyon dolar hedef belirledik. Dünyanın en kaliteli üzümü bu topraklarda yetişiyor.”

MANİSA ÜZÜMÜNÜN %90’I İHRAÇ EDİLİYOR

Manisa ve çevresinde kayıtlı 50 bin üretici, 1 milyon dekar bağda üzüm üretiyor.
Türkiye’nin yıllık 4 milyon tona ulaşan üzüm rekoltesinin yüzde 60 ila 70’ini karşılayan Manisa’da, yıllık 2,5-3 milyon ton arasında üzüm yetiştiriliyor ve bunun yüzde 90’ı ihraç ediliyor.

Manisa’da üretilen üzümün yarısı kurutmalık, yüzde 40’ı yaş, yüzde 10’u ise şıralık ve şaraplık olarak değerlendiriliyor.

KATMA DEĞERE DÖNÜŞÜM ORANI DÜŞÜK

Üzüm piyasası Türkiye’de katma değer oluşturacak üretim mecralarından giderek uzaklaştı. Türk şarapları dünya pazarında fiyat/kalite ilişkisiyle övgülerle bahsedilen bir trend yakalamıştı. Ancak Türkiye’de şarap üzerinde uygulanan çok sayıda ve yüksek oranlı vergiler nedeniyle şarap sektörünün ciroları düştü. Yurt dışında kalite olarak büyük ilgi gören Türk şarapları, yurt içindeki daralma nedeniyle ihracat piyasalarında rekabet gücünü de kaybediyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler