1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kuru soğanın fiyatı 30 kuruşa düştü

Kuru soğanın fiyatı 30 kuruşa düştü

İhracata getirilen kısıtlamalar nedeniyle kuru soğanın fiyatı 30 kuruşa, patatesin fiyatı ise 40 kuruşa kadar geriledi.

Kuru soğanın fiyatı 30 kuruşa düştü

Hal Postası - İhracata getirilen kısıtlamalar nedeniyle kuru soğanın fiyatı 30 kuruşa, patatesin fiyatı ise 40 kuruşa kadar geriledi. 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamayla kuru soğan, patates ve limonda tüketimdeki daralma ve ihracata getirilen kısıtlamanın çiftçileri mağdur ettiğini belirtti. “Kuru soğanın fiyatı 30, patatesin fiyatı 40 kuruşa kadar geriledi” diyen Bayraktar, depoda bekleyen limonların da fire vermesiyle birlikte çiftçilerin üretimden kopma noktasına geldiğinin altını çizdi.

İHRACAT KISITLAMASI KALDIRILMALIDIR

Koronavirüs salgınının tarımsal üretimi de olumsuz etkilediğine işaret eden Şemsi Bayraktar, “Karantina tedbirleri kapsamında lokanta ve otellerin kapalı olması, sonrasında ise bu işletmelerin tam kapasiteyle çalışmaması talep daralmasına neden olmuştur. Ürününü satmakta güçlük yaşayan üreticilerimizin bu sorununa bir de ihracatın ön izne bağlı olması eklenince üreticilerimiz zor durumda kalmıştır” dedi.

YAZLIK SOĞAN TARLADA KALDI

Bayraktar açıklamasının devamında şunları söyledi: “Soğan, patates ve limondaki belirsizliğe tüccarların yeterli alım yapmaması da eklenince pazarlama sorunları yaşanmaktadır. Özellikle Adana, Hatay ve Karacabey’de yazlık soğan tarlada kalmıştır. Yenişehir’de soğan hasadı yeni başlamasına rağmen 30 kuruşa alıcı bekliyor. Ödemiş’te ise patates fiyatı 95 kuruştan 40 kuruşa kadar geriledi”.  

Kışlık patates, soğan ve limon hasadının yaklaştığına dikkat çeken Bayraktar, Tarım ve Orman Bakanlığı’na ilettikleri sorunların çözümlerini beklediklerini ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler