1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Kurban Bayramı sönük geçecek

Kurban Bayramı sönük geçecek

Antalya Ticaret Borsası, Kurban Bayramı öncesinde hayvancılık ve et ticaretinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerini belirlemek amacıyla Sektörel Analiz Toplantısı düzenledi.

Kurban Bayramı sönük geçecek

Hal Postası - Antalya Ticaret Borsası, Kurban Bayramı öncesinde hayvancılık ve et ticaretinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerini belirlemek amacıyla Sektörel Analiz Toplantısı düzenledi.
 
Antalya Ticaret Borsası (ATB), Kurban Bayramı öncesinde hayvancılık ve et ticaretinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerini belirlemek amacıyla Sektörel Analiz Toplantısı düzenledi. 

Antalya Ticaret Borsası Başkan Vekili Halil Bülbül moderatörlüğünde yapılan toplantıya, ATB Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Doğan, ATSO, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Antalya Hayvancılık A.Ş., Akdeniz Üniversitesi, ANET, Antalya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Antalya Kasaplar Odası, Veteriner Hekimler Odası, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, KUTSO, MATSO, ALTSO, Ziraat Mühendisleri Odası’ndan temsilciler ile ATB 5. Meslek Komitesi üyeleri katıldı. 

Bülbül, Antalya’daki hayvan varlığı, et üretimi ve ticareti, koronavirüsün Antalya hayvansal üretim ve toptan, perakende ticaretine etkileri, kurbanlık ve kesim fiyatları, hayvan pazarları ve et kesim noktalarını konuşmak üzere toplantı düzenlediklerini belirtirken, sektörün sorunları, beklenti ve çözüm önerilerini ilgili kurum ve kuruluşlara ileteceklerini söyledi.

KURBAN BAYRAMI SÖNÜK GEÇEBİLİR

ATB 5. Meslek Komitesi Üyesi Ata Sönmez, pandemi döneminde kırmızı ette perakende satışlarda artış olsa da satışların yüzde 60-70’ini oluşturan toptan ticaretin durması nedeniyle, kırmızı et ticaretinin bu dönemden olumsuz etkilendiğini söyledi. Sönmez, “Turizm de olmayınca toptan satışta ciddi sıkıntı var. Bu, besici için büyük sıkıntı. Üretici para kazanmazsa besicilikten çekilir, bir daha da dönmez” diye konuştu. 

Kurban Bayramı’nın da pandemi nedeniyle iyi geçmeyeceğini düşündüğünü söyleyen Sönmez, hem sosyal mesafe kuralı hem de risk nedeniyle kesim yerlerine gitmek yerine, insanların bağışa yönelebileceğini kaydetti. Sönmez, kurbanlık fiyatlarının düştüğünü de bildirdi.

SÜPERMARKETTE KURBAN SATILMASIN

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeliha Öztürk, Antalya’da 198 bin civarında kesime hazır küçükbaş kurbanlık bulunduğunu bildirdi. Antalya’da pazar yerlerinin henüz belli olmadığına dikkat çeken Öztürk, “Birliğimize üye 150 yetiştiricimiz kurbanlıklarını satışa sunuyor ama bu yıl hayvan pazarlarına ilişkin açıklamanın gecikmesi bizi kaygılandırıyor” dedi. 

Süpermarketlerin kurban satışlarını da eleştiren Öztürk, bunun bir kandırmaca ve et pazarlamanın bir yolu olduğunu vurguladı.

KURBANI BESLEMENİN MALİYETİ ARTTI

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Müdürü Musa Toros, Kurban Bayramı döneminin sıkıntılı geçeceğine işaret etti. Arpa ve buğdayın hasat zamanında, dövizin gerilediği bir dönemde yeme zam yapılmasına dikkat çeken Toros, “Kurbanları beslemek üretici için büyük sıkıntı” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler