1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kurban Bayramı öncesi gıda denetimleri artırıldı

Kurban Bayramı öncesi gıda denetimleri artırıldı

Kurban Bayramı dolasıyla denetimlerini artıran Tarım ve Orman Bakanlığı ekipleri, Türkiye genelinde kurban satış ve kesim yerleri ile tatlı üretimi yapan işletmeleri denetledi.

Kurban Bayramı öncesi gıda denetimleri artırıldı

Hal Postası - Kurban Bayramı dolasıyla denetimlerini artıran Tarım ve Orman Bakanlığı ekipleri, Türkiye genelinde kurban satış ve kesim yerleri ile tatlı üretimi yapan işletmeleri denetledi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, yaklaşan Kurban Bayramı dolasıyla denetimlerini artıran Tarım ve Orman Bakanlığı ekipleri, Türkiye genelinde kurban satış ve kesim yerleri ile tatlı üretimi yapan işletmeleri denetledi.

SOSYAL MESAFE HATIRLATILDI

Denetimler kapsamında İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Ümraniye Hekimbaşı kurban pazarında denetim yaptı. Denetimde, kurbanlık hayvanların yaşları, sağlıklı olup olmadıkları, evrakı, küpeleri kontrol edilirken, satıcılar da maske takmaları ve sosyal mesafe kurallarına uymaları konusunda uyarıldı.

ÇADIRLAR ARASI MESAFE 2 METRE

İstanbul'a hayvan girişleri 16 Temmuz itibarıyla başlamıştı. Mehmetçik Vakfı, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Riva'da hayvanların kontrolleri yapılarak şehre alındı. Aynı zamanda pazar girişlerinde de kontroller sıkı bir şekilde devam ederken, Covid-19 tedbirleri kapsamında çadırlar arasındaki mesafenin minimum 2 metre olduğu kurban satış yerlerine vatandaşlar ateşi ölçülerek alınıyor.

Satış yerlerinde dezenfekte üniteleri ve maske dağıtım birimleri de yer alırken, Kurban Bayramı için yeni bir önlem olarak kalabalığın önlenmesi için İstanbul çevresindeki çiftliklerde de kesim yapılmasına izin verildi.

İZMİR'DE 120 VETERİNERLE DENETİM

İzmir'de de Kurban Bayramı öncesi kurban satış yerlerindeki denetimler sürüyor. İl genelinde 250 kurban satış yerindeki girişlerde ateş ölçülüyor, maske takmayanlar içeri alınmıyor. Pazarlıklar tokalaşma ile değil sopa yardımıyla yapılırken, il genelindeki 330 adet kurban kesim yerinde 120 veteriner hekimle gerçekleştirilen denetimler devam ediyor.

TATLI DENETİMİ

Denetimler çerçevesinde, Gaziantep'te de Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce bayram öncesi baklava üreticilerine yönelik denetim gerçekleştirildi. Gaziantep İl Tarım Müdürlüğü’nden 90 gıda kontrol görevlisi, baklava imalathanelerinde incelemelerde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler