1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kuraklık sigortasına %60 prim desteği

Kuraklık sigortasına %60 prim desteği

Köy bazlı kuraklık verim sigortasında ödenecek prim desteği, sigorta priminin yüzde 60’ı oranında belirlendi. 

Kuraklık sigortasına %60 prim desteği

Hal Postası - Köy bazlı kuraklık verim sigortasında ödenecek prim desteği, sigorta priminin yüzde 60’ı oranında belirlendi. 

Tarım Sigortaları Havuzu Tarafından 2021 Yılında Kapsama Alınacak Riskler, Ürünler ve Bölgeler ile Prim Desteği Oranlarına İlişkin Karar, 3205 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı uyarınca yayımlandı. Karara göre; 2021 yılında doğal afetler, yangın ve yaban domuzu riskine karşı verilecek prim desteği, sigorta priminin yüzde 50’si oranında gerçekleşecek.

Ayrıca, açık alanda yetiştirilen meyvelerde ve yağgülünde, verilen prim desteğine ilave olarak; don riskine bu desteğin 1/3’ü kadar ek destek ödenecek. Köy bazlı kuraklık verim sigortasında ödenecek prim desteği ise, sigorta priminin yüzde 60’ı olacak şekilde belirlendi.

ÇKS’YE KAYIT ŞARTI VAR

Tarım Sigortaları Havuzu kapsamında; bitkisel ürünler, meyve ağaçları, çay ve örtüaltı üretim yerleri için doğal afetler, dolu, yangın ve yaban domuzu riski teminat altına alınacak. Köy bazlı kuraklık verim sigortasıyla, kuru tarım alanlarında yetiştirilen buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, nohut, kırmızı ve yeşil mercimek ürünleri de sigorta kapsamında değerlendirilecek.

Ayrıca büyükbaş, küçükbaş ve kanatlılarda ölüm riski ve hırsızlık; su ürünlerinde hastalık, doğal afetler, zehirlenme ve kirlenme; arıcılıkta ise, doğal afetlerin yanında, taşıt çarpması, vahşi hayvan saldırısı ve nakliye riski sigorta kapsamında bulunuyor.

Sigorta prim desteğinden yaralanmak isteyen çiftçilerin, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt olması gerekiyor. Karar, 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek.

Önceki ve Sonraki Haberler