1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Kumluca’da biber seraları için solarizasyon çağrısı

Kumluca’da biber seraları için solarizasyon çağrısı

Kumlucalı ihracatçı ve fide üreticisi Cahit Özer, Antalya Kumluca’daki kapya yetiştiricilerine solarizasyon yapmaları için çağrıda bulundu. 

Kumluca’da biber seraları için solarizasyon çağrısı

Hal Postası - Kumlucalı ihracatçı ve fide üreticisi Cahit Özer, Antalya Kumluca’daki kapya yetiştiricilerine solarizasyon yapmaları için çağrıda bulundu. 

Maki Fide Yönetim Kurulu Başkanı, Ziraat Yüksek Mühendisi Cahit Özer, Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Beykonak ve Mavikent bölgelerinde kapya çeşidi biberlerin kalitesinde çok hızlı bir bozulma meydana geldiğini söyledi ve üreticileri virüs yayılımına karşı uyardı. Seraların yaz ortasında mutlaka solarizasyona tabi tutulması gerektiğini hatırlatan Özer, ihracat sezonunda hayal kırıklığı yaşamamak için üreticilerin hassasiyet göstermesi gerektiğini kaydetti. 

Aynı zamanda tarım ürünleri ihracatı da yapan Cahit Özer şöyle konuştu, “Temmuz’un başından itibaren yaklaşık 40 günlük bir boşluk bırakmak ve sera toprağını solarizasyona tabi tutmak gerekir. Sağlıklı üretim yapmamız ve bu sağlıklı ürünleri alıp ihraç edebilmemiz için bunun gerekli olduğu aşikar. Bunu takdir eden olur, etmeyen olur saygı duyarım ama işin gerçeği bu.”

BİBER BÖLGESİNDE RİSK DAHA YÜKSEK
Çoğunluk seralarını söküp solarizasyon yapsa bile aralarda dikime devam eden olursa bütün bölgede riskin devam edeceğini bildiren Cahit Özer, üreticilerden çevrelerindeki çiftçileri de ortak davranmaya davet etmelerini istedi. Cahit Özer şunları ekledi, “Seralarını sökmeyen insanlar olursa bilin ki çevresinde 500-1000 dönüm yerde bu sıkıntı yayılacaktır. Bu arkadaşlara el birliğiyle bir mahalle baskısı kurup bu şekilde Beykonak’ta, Mavikent’te bu işlerin devam etmemesi için çağrıda bulunmak lazım. Özellikle bibercilikte büyük bir risktir bu! Domates bu kadar risk taşımasa da bu biber bölgesi için çok önemli.”

DEMRELİ ÜRETİCİ KONUYU ÇÖZMÜŞ
15 Temmuz’a kadar bütün seraların sökülüp, 30-40 gün kadar kapatılarak toprağın ilaçlanması ve solarizasyon yapılması gerektiğini anlatan Özer, “Sık dokulu solarizasyon örtüleri kullanılması daha efektif sonuçlar verecektir. Ondan sonra virüsten arınmış, temiz şekilde fide ekimi mümkün olacaktır. Dikim için acele etmemek lazım. Yenicepınar ve Mavikent taraflarına bakınca erken dikim yapanlar var. Hepsi de virüs problemiyle karşılaştılar. Hızlı para kazanma arzusunu, virüse rağmen ön planda tutmayalım. Bakınız Demre’de bu virüs olayı fazla gözükmüyor çünkü Demre halkı Eylül’ü bekliyor. Biz de kendi bölgelerimizde 15 Ağustos’tan önce kapya dikmeyelim.”

Erdem Güner / Hal Postası

Önceki ve Sonraki Haberler