1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Küçükbaş sektöründe otlak sorunu büyüyor

Küçükbaş sektöründe otlak sorunu büyüyor

Antalya DKKYB Başkanı Zeliha Öztürk, hayvan yetiştiricilerinin giderek büyüyen bir otlak sorunuyla karşı karşıya olduğunu söyledi. 

Küçükbaş sektöründe otlak sorunu büyüyor

Hal Postası - Antalya DKKYB Başkanı Zeliha Öztürk, hayvan yetiştiricilerinin giderek büyüyen bir otlak sorunuyla karşı karşıya olduğunu söyledi. 

Antalya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeliha Öztürk, hayvan yetiştiricilerinin giderek büyüyen bir otlak sorunuyla karşı karşıya olduğunu söyledi ve hayvan varlığını değil, mevcut hayvan sayısından alınan verimi arttırmak gerektiğini kaydetti. 

“SALGIN HASTALIK KENTTEN KÖYE GÖÇ BAŞLATTI”

Pandemi sürecinde çok sayıda insanın, kent yaşamının risklerinden uzaklaşmak amacıyla köylere yerleşmeye gittiğini belirten Zeliha Öztürk, kentten köye bir göç yaşandığını ve göçün hala devam ettiğini ifade etti. Zeliha Öztürk şöyle konuştu, “Bu insanlar köylere üretmek için gitmediler. Oralarda yaşamlarını yeniden kurmak üzere gittiler ama üretici değiller; tüketici sıfatıyla gidiyorlar. Şehirli alışkanlıklarıyla beraber gidiyorlar. Bu da artık hissedilir biçimde tarım alanlarını daraltmaya başladı. Özellikle hayvancılık açısından hissedilir hale gelmiştir. Köylerde tarla fiyatlarındaki belirgin artışın nedeni de bu. Tarım arazilerinin, tarlaların fiyatı bu şekilde artarsa arazi sahipleri arazilerini tarım amaçlı kullandırmaktansa satmayı yeğliyor. Bunun önünü alamıyorsunuz.” 

“OT YOKSA ET DE YOK”

Otlak sorununun göç dışında başka etkenlere de dayandığını anlatan Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü, “Sadece göçle bitmiyor tabi. Biliyorsunuz işaretlerini gördüğümüz bir kuraklık tehlikesiyle karşı karşıyayız. Yağmur olmazsa ot olmaz. Ot yoksa et de yok!”

BAZI İLLERDE YAZLIKÇI SÜRÜLERE YASAK GETİRİLDİ

Antalya bölgesindeki göçer sürülerinin her sene yazın yayla bölgelerine Konya taraflarına ve Afyonkarahisar otlaklarına götürüldüğünü hatırlatan Öztürk, “Bu hem göçerler için iyi bir şey, hem de gittikleri yerde yaşayanlar için iyi bir şeydir; ücretini öderler hayvanlarını yaz boyunca otlatır geri dönerler. Ama bu sene hem Konya Valiliği hem de Afyonkarahisar Valiliği resmi uyarı yayınlayarak otlakları göçerlere kapattıklarını bildirdi. 2021 yazında Antalyalı sürüler bu illerdeki otlaklara alınmayacak. Neden böyle yapıyor valilik; çünkü kuraklık nedeniyle mevcut otlaklar kendilerine bile yetmeyecek diye korkuyorlar. Bu sürüler ne yapacak belli değil.” 

zeliha-ozturk.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“HAYVAN SAYISINI DEĞİL VERİMLİLİĞİ ARTTIRMALIYIZ”

Yem fiyatlarındaki dalgalanmalar ve otlak sıkıntısı bu noktalara gelmişken, hayvan varlığını arttırmakla ilgili bazı açıklamalar yapıldığını hatırlatan Zeliha Öztürk sözlerini şöyle tamamladı, “Bir yandan da deniyor ki ‘Küçükbaş hayvan varlığımızı 100 milyona çıkaracağız.’ Bakın, Antalya’da 1 milyon 200 bin küçükbaş hayvan varlığımız mevcut. Siz bu sayıyı 300 bin kadar arttırmaya kalkarsanız, hayvanlarınız aç kalır. Öyle bir kapasitemiz yok bizim! Hayvan varlığını arttırmak değil amacımız. Olmamalı. Ama ne yapılabilir? Ne yapılması gerekir? Mevcut hayvan varlığının verimliliğini arttıracak çalışmalara yönelmemiz gerekir. Yani siz 100 hayvandan 200 litre süt alıyorsanız, bunu 300’e çıkarmanın yolunu aramalısınız. Ya da 100 hayvandan 2 ton et verimi alıyorsanız bunu 2,5 tona çıkarmaya çalışmalısınız. Bu da bilimsel araştırmalarla mümkündür. Öyleyse ne yapmak gerekir? Üniversitelerle, araştırma kuruluşlarıyla bir takım faaliyetler yürütmelisiniz. Bizim de birlik olarak hayalini kurduğumuz şey budur. Bu yönde çalışmak gerekiyor.” 

Önceki ve Sonraki Haberler