1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Köy Kanunu’nda hak sahiplerine 4 yıl ek süre

Köy Kanunu’nda hak sahiplerine 4 yıl ek süre

Köy Kanunu kapsamında, satışı yapılan taşınmazlara belirlenen süre içinde bina yapmayan ya da taksitlerini ödemeyen hak sahiplerine 4 yıl ek süre verildi.

Köy Kanunu’nda hak sahiplerine 4 yıl ek süre

Hal Postası - Köy Kanunu kapsamında, satışı yapılan taşınmazlara belirlenen süre içinde bina yapmayan ya da taksitlerini ödemeyen hak sahiplerine 4 yıl ek süre verildi.

Türkiye Çevre Ajansı’nın Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Kanun; çevre kirliliğini önlemek ve yeşil alanların korunmasına, iyileştirilmesine ve geliştirilmesine katkı sağlamak, döngüsel ekonomi ve sıfır atık yaklaşımı doğrultusunda kaynak verimliliğini arttırmak ile ulusal ölçekte depozito yönetim sistemi kurulmasına, işletilmesine, izlenmesine ve denetimine yönelik faaliyetlerde bulunmak üzere Türkiye Çevre Ajansı’nın kurulmasını amaçlıyor.

Kanun çerçevesinde, Köy Kanunu’nun geçici 5. maddesinde yer alan süre de 4 yıl uzatılmış oldu. Buna göre; satışı yapılan taşınmazlara belirlenen süre içerisinde binalarını yapmayan ya da taksitlerini ödemeyen hak sahiplerine tanınan süre 31 Aralık 2024’e kadar uzatıldı.

2024 yılı sonuna kadar hak sahiplerince bina yapılmaması veya taksitlerin ödenmemesi durumunda; bu taşınmaz köy tüzel kişiliği adına, tüzel kişiliğini kaybeden köylerde ise ilgili belediye adına resen tapuda tescil edilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler