1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. Koronavirüs salgını üreticiye hijyeni öğretti

Koronavirüs salgını üreticiye hijyeni öğretti

Antalya Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, salgın sürecinde elde edilen tecrübenin, tarımsal üretim süreçlerine yansıtılması gerektiğini söyledi. 

Koronavirüs salgını üreticiye hijyeni öğretti

Hal Postası - Antalya Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, salgın sürecinde elde edilen tecrübenin, tarımsal üretim süreçlerine yansıtılması gerektiğini söyledi. 

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Gökhan Karaca, İl Müdürlüğünün Bayram dolayısıyla gerçekleştirdiği bir internet yayınında, koronavirüs salgını başladığından bu yana, üreticilerin sosyal mesafe gibi yeni kavramlarla tanıştığını ve maske kullanımı gibi yeni alışkanlıklar geliştirdiğini hatırlattı ve bu gelişmelerin bir fırsat olduğunu söyledi. Gökhan Karaca şöyle konuştu, “Salgın sürecinde elde edilen bu tecrübenin, tarımsal üretim süreçlerine de yansıtılması gerekiyor. Öğrenilmiş önemli şeyler var; bunları üretim süreçlerinde de uygulamamız lazım. Ahırlarımızda seralarımızda hijyen kurallarını uygulamak maliyetlerimizi de düşürecektir. Bunu öğretici bir süreç olarak değerlendirmemiz lazım. Geleceğe yönelik olarak bu olanlardan ders almak ve öğrenmek lazım.” 

SALGIN SÜRECİNDE TARIMA YATIRIM İSTEĞİ ARTTI
Gökhan Karaca salgın ve karantina süreçlerinin gıda ve gıda üretimi olgularına ilişkin kamuoyu algısını da değiştirdiğini kaydetti ve tarıma girmek isteyen yatırımcı sayısının salgın döneminde arttığını belirtti. Gökhan Karaca sözlerini şöyle tamamladı, “Tabi bu girişimcilerin işe başlarken bazı gereklilikleri edinmiş olmaları lazım. Ben buna 3T diyorum; toprak, tecrübe ve TL. Yani sermaye. Bunlardan birinin eksikliği halinde sonucun üzücü olma ihtimali yükselir. O nedenle bu gerekliliklerin en azından ikisine sahip olmaları önemlidir. İkisini dışarıdan temin yoluna gitmek kurulum ve işletme süreçlerine zarar verici olabilir. Dikkatli hesaplamak ve temkinli olmak gerekir.”  

Önceki ve Sonraki Haberler