1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda ağaç kesimi için amenajman planı hazırlandı!

Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda ağaç kesimi için amenajman planı hazırlandı!

Antalya ve Isparta sınırlarında yer alan Köprülü Kanyon Milli Parkı’ndaki ormanlarda ağaç kesimi yapılabilmesi için amenajman planı hazırlandı.

Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda ağaç kesimi için amenajman planı hazırlandı!

Hal Postası - Antalya ve Isparta sınırlarında yer alan Köprülü Kanyon Milli Parkı’ndaki ormanlarda ağaç kesimi yapılabilmesi için amenajman planı hazırlandı.

Antalya ve Isparta sınırlarında yer alan Köprülü Kanyon Milli Parkı’ndaki ormanlarda ağaç kesimi yapılabilmesi için amenajman planı hazırlandı. Plana göre, 2040 yılına kadar milli park sınırlarında belirlenen alanlarda ağaç kesimi yapılabilecek.

Araştırmacı Gazeteci Yusuf Yavuz'un, kendisine ait blog sayfasında yayınladığı makaleye göre; yönetim planı henüz tamamlanmayan, milli parktaki ormanlarda ağaç kesimine yönelik amenajman planı, parkın orman varlığının yüzde 25’inin kesilmesini kapsıyor.

Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda sedir, kızılçam, ardıç ve meşe gibi ağaç türlerinin yanı sıra çok sayıda maki türü de bulunuyor. 47.473 hektarlık yüzölçümü ile Türkiye’nin en büyük milli parklarından biri olan Köprülü Kanyon’un; Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından hazırlatılan Köprülü Kanyon Milli Parkı Ekosistem Tabanlı Fonksiyonel Orman Amenajman Planı dahilinde, 2040 yılına kadar orman ürünleri üretimi için kullanılması amaçlanıyor.

ODUN ÜRETİMİ 3 KAT ARTTI

OGM verilerine göre Türkiye’nin yıllık odun tüketimi 32 milyon metreküp. Bunun 26,3 milyon metreküpü OGM tarafından, devlet ormanlarından üretiliyor. Yıllık odun ihtiyacının yaklaşık 5 milyon metreküpü özel sektör eliyle üretilirken, 1,5- 2 milyon metreküplük kısmı ise ithalat yoluyla karşılanıyor. Ancak, endüstriyel odun üretimi geçmiş yıllarda 7 milyon metreküp civarındayken, günümüzde ise 22,1 milyon metreküpe ulaştı.

"TÜRKİYE ORMAN FAKİRİ"

Yusuf Yavuz makalesinde; doğal ormanların yok edilmesiyle oluşturulmaya çalışılan ormanların, “ağaç tarlaları” olarak nitelendirildiğini vurgularken, endüstriyel ormanların gerçek bir orman ekosistemi oluşturmadığını savunuyor.

Yavuz yazısında, yaklaşık 23 milyon hektarlık orman alanına sahip olan Türkiye’nin; Rusya’nın 815 milyon, Kongo’nun 126 milyon, Peru’nun ise 72 milyon hektarlık orman varlığına kıyasla, orman fakiri ülkeler arasında yer aldığına da değiniyor.

KÖPRÜLÜ KANYON’UN İŞLETME ORMANI SAYILMASI KANUNA AYKIRI

Hazırlanan plana göre, 182 bölmeye ayrılan milli parkta ağaç serveti artımı envanteri yapılırken, ilk 10 yılda kesilmesi planlanan orman alanları da belirlendi. Buna göre, ulaşılması güç olan alanlar dışında kalan kimi alanlarda orman varlığının yüzde 25’i kesilecek.

Yavuz makalesinde; Uzun Devreli Gelişim Planı olarak anılan bu çalışmanın henüz tamamlanmadan, korunan alanın “işletme ormanı” gibi görülerek kesimi de içeren amenajman planı hazırlanmasının ise kanuna aykırı olduğunu belirtiyor. İlgili kanuna göre, milli park ormanlarında işletme ormanı gibi bir plan yapılamıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler