1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KOP Sulama Projesi’nde ilk 3 etap hizmete açıldı

KOP Sulama Projesi’nde ilk 3 etap hizmete açıldı

Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında yer alan Konya-Çumra Projesinin 3. aşaması KOS 1, 2, 3 sulamaları hizmete girdi.

KOP Sulama Projesi’nde ilk 3 etap hizmete açıldı

Hal Postası - Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında yer alan Konya-Çumra Projesinin 3. aşaması KOS 1, 2, 3 sulamaları hizmete girdi.

Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında yer alan Konya-Çumra Projesinin 3. aşaması KOS 1, 2, 3 sulamaları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın video konferans aracılığıyla ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bizzat katılımıyla hizmete girdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KOP’un bel kemiğinin, Göksu Havzası’ndan Akdeniz’e dökülen suların bir kısmının Toroslar üzerinden ovaya aktarılmasıyla oluşturulduğunu söyledi. 

Projenin aynı zamanda şehirlerin içme suyu ihtiyacını da karşılayacağını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü, “Projenin diğer kısımları da peyderpey tamamlandığında Konya’da suyla buluşturacağımız toprak büyüklüğümüz 11 milyon dekarı bulacak. Mevcuttaki klasik sistem sulama şebekelerini de verimliliği yükseltmek amacıyla ve su tasarrufu için kapalı sisteme dönüştürüyoruz. Sadece Bağbaşı Barajı’nın son 5 yılda ekonomimize katkısı 2,5 milyar lira oldu. KOP kapsamındaki diğer illerimiz Niğde, Aksaray, Karaman, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat ve Kırıkkale’de de depolama, baraj, gölet, yeraltı sulama, içme suyu, enerji projelerini hayata geçirmeyi sürdürüyoruz. Konya’ya ilave olarak diğer illerimizde de 15,5 milyon dekar arazinin sulanmasını hedefliyoruz. Enerjiyle birlikte bu bölgedeki üretimin Türkiye’ye yıllık toplam katkısı 21 milyar lirayı bulacaktır.”

Önceki ve Sonraki Haberler