1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Konya Meram’da mısırlar fırtına nedeniyle yattı

Konya Meram’da mısırlar fırtına nedeniyle yattı

Konya’nın Meram ilçesinde silajlık mısırlar, şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle yattı. 

Konya Meram’da mısırlar fırtına nedeniyle yattı

Hal Postası - Konya’nın Meram ilçesinde silajlık mısırlar, şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle yattı. 

Konya ilinin Meram ilçesine bağlı Alakaova, Yenibahce ve çevre mahallerinde meydana gelen şiddetli yağış ve fırtına sırasında silajlık ve danelik olarak yetiştirilen mısırlarda yatmalar oldu. 

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, sosyal medya hesabında konuya ilişkin yaptığı açıklamada üreticilerin sulamaya 4 ila 5 gün ara vermelerinin faydalı olacağı uyarısında bulundu ve zarar gören çiftçilere geçmiş olsun dedi. 

Prof. Dr. Süleyman Soylu, koçan bağlamamış ikinci ürün silajlık mısırlar tamamen yatsa bile bir hafta içinde ayağa kalkacaklarını belirtti ve koçan bağlayan silajlık ve danelik mısırlarda doğrulma ihtimalinin düşük olduğunu kaydetti. 

SULAMAYA ARA VERİP BEKLEMEK GEREK

Prof. Dr. Soylu paylaşımında şunları bildirdi, “Koçanları henüz çok taze ve hafif olan bitkilerin doğrulma şansı var. Çiftçilerimiz sulamaya 4-5 gün  ara versinler. Bu dönemde yapacakları tek iş, acele etmeden suya biraz ara verip bitki saplarının direncinin artmasını beklemek. Bu dönemde besin maddesi, ilaç, hormon vb. hiç bir uygulama fayda etmez. Gereksiz masraf yapmasınlar.”

Önceki ve Sonraki Haberler