1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kırsal kalkınmaya strateji belgesi hazırlanacak

Kırsal kalkınmaya strateji belgesi hazırlanacak

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda, çok sektörlü ve çok paydaşlı bir kırsal kalkınma politikasının yürütülmesi amacıyla Ulusal Kırsal Kalkınma Strateji Belgesi hazırlanacak.

Kırsal kalkınmaya strateji belgesi hazırlanacak

Hal Postası - Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda, çok sektörlü ve çok paydaşlı bir kırsal kalkınma politikasının yürütülmesi amacıyla Ulusal Kırsal Kalkınma Strateji Belgesi hazırlanacak.

2020/14 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi uyarınca, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda, Ulusal Kırsal Kalkınma Strateji Belgesi hazırlanacak. Genelgeyle; sürdürülebilir kırsal kalkınma için ekonomik, sosyal ve çevresel değişimlere karşı daha dayanıklı, üretken, rekabetçi ve kapsayıcı bir kırsal toplum vizyonu çerçevesinde, çok sektörlü ve çok paydaşlı bir kırsal kalkınma politikasının yürütülmesi esas olarak belirlendi.

Ulusal Kırsal Kalkınma Strateji Belgesi’nin hazırlanma amaçları arasında, kırsal alanların çeşitliliğini göz önünde bulundurmak; sürdürülebilir kalkınma prensipleri çerçevesinde, kırsal toplumun tüm kesimlerini kapsamak; üretici örgütleri ve aile işletmelerinin üretim kapasitesini, ürün kalitesini, kırsal iş gücünün istihdam edilebilirliğini, eğitim ve sosyal alanlar için gerekli altyapı hizmetlerini ve refah düzeyini arttırmak; nüfusu kırsalda tutacak stratejileri planlamak yer alıyor.

Strateji belgesinin hazırlanması, uygulanması, izlenmesi, sonuçlarının değerlendirilmesi, gerektiğinde değişiklik ve güncelleme yapılması, ihtiyaç duyulması halinde yeni strateji, program ve eylem planları hazırlanarak uygulamaya konulması görevleri Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda yürütülecek.

Önceki ve Sonraki Haberler