1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kırsal kalkınma desteklerine tütün yatırımları da dahil edildi

Kırsal kalkınma desteklerine tütün yatırımları da dahil edildi

Kırsal ekonomik altyapı destekleri kapsamına tütün yatırımları da dahil edildi.

Kırsal kalkınma desteklerine tütün yatırımları da dahil edildi

Hal Postası - Kırsal ekonomik altyapı destekleri kapsamına tütün yatırımları da dahil edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, 21 Kasım 2020 tarihinden geçerli olmak üzere, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Tebliğ ile; tütün dahil, bitkisel ve hayvansal ürünler ile su ürünlerini kapsayan altyapı yatırımları destek kapsamına alındı. Ayrıca, güncel uygulama rehberi yayımlanma tarihi itibarıyla yapı ruhsatı alınmamış tesisler de destekten yararlanabilecek.

BİTKİSEL ÜRÜN YETİŞTİRİCİLİĞİ DESTEK KAPSAMINDA

Tebliğ kapsamında, kiralanmış bir mülk üzerinde yapılacak yatırımlar da desteklenecek. Ancak, kiralama süresinin yatırım için son ödemenin yapıldığı tarihten itibaren en az 5 yılı kapsaması gerekiyor. Tarımsal amaçlı kooperatiflerce balıkçı barınaklarına yapılacak olan yatırımlarda ise kira süresi şartı aranmayacak.

Öte yandan; aile işletmeciliği faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik bitkisel ürün yetiştiriciliği ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularında sulama sistemleri de destek kapsamında değerlendirilecek.

MALİ BİLANÇODA ZARAR ZORUNLULUĞU KALKTI

Buna göre, kendi isteği ile proje uygulamaktan vazgeçmesi nedeniyle projesi için fesih işlemi uygulanmış yatırımcılar hariç; hibe programından yararlanmış ancak feshedilmiş proje başvuruları olan yatırımcılar 5 yıl süreyle hibe başvurusunda bulunamayacak.

Tebliğ ile makine, ekipman ve malzeme alımlarında; yerli imalat makine, ekipman ve malzemeler için TSE veya TSEK belgesi; ithal makine, ekipman ve malzemeler için CE belgesi ile birlikte menşe belgesi sunulma şartı da kaldırıldı. Sabit süt sağım tesisleri, tam otomatik süt sağım makineleri ve sabit güneş enerjisi sistemlerinde, işletme bazında düzenlenen deney raporunun esas alınma zorunluluğu da Tebliğ ile birlikte yürürlükten kaldırılmış oldu.

Tebliğ kapsamında; işletmelerin esas faaliyet alanlarındaki son 3 yıllık mali bilançolarının tamamında vergi öncesi zarar görünmesi de gerekmeyecek.

Önceki ve Sonraki Haberler