1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. Kiraz sezonu dünyada rekolte kaybıyla kapanıyor

Kiraz sezonu dünyada rekolte kaybıyla kapanıyor

Kiraz mevsiminin sonuna yaklaşılırken, bu yılki arz, yüksek talebi karşılayamadı. Buna rağmen Türk kiraz üreticisi sezonu hayal kırıklığıyla kapattı. 

Kiraz sezonu dünyada rekolte kaybıyla kapanıyor

Hal Postası - Kiraz mevsiminin sonuna yaklaşılırken, bu yılki arz, yüksek talebi karşılayamadı. Buna rağmen Türk kiraz üreticisi sezonu hayal kırıklığıyla kapattı. 

Olumsuz hava koşulları ve şiddetli yağışların etkilediği Akdeniz bölgesinde Türkiye ve Yunanistan bu olumsuz havayı nispeten daha az hasar alarak atlattı. Talebi karşılayamayan arz nedeniyle bu yıl pek çok ülkede kiraz mevsiminin erken biteceği tahmin ediliyor. 

Hollanda ve Belçika kirazlarında fiyatlar yüksek seyretse de ürün birçok ülkede çoğunlukla iç pazara hitap ediyor. Yeni Zelanda ise ihracat konusunda atılım yapmış görünüyor. 

AB ÜLKELERİNDE KİRAZ SEZONU
Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin hemen tamamında yağış, don ve çatlama hasarı nedeniyle rekoltede yarı yarıya düşüş görüldü. Buna paralel olarak kiraz fiyatları da artış eğilimi kazandı. Ancak ihracatın önünde ciddi bir engel oluşturan karantina şartlarının da etkisiyle üreticiler, istedikleri gibi bir sezon geçirmedi.  

Hollanda’daki kiraz hasadı bu yıl ortalamanın altında kaldı. Kiraz mevsimi hâlâ devam ettiği için, Avrupa’da yaşanan arz düşüklüğünü fırsata çevirmek isteyen Hollanda’nın bu alandaki rakipleri ise Türkiye ve Yunanistan.

Belçika’da kiraz mevsimi iki hafta kadar erken başlamıştı. Başlangıçta satışlar iyi giderken, yaşanan kötü hava koşulları nedeniyle, hasat edilmeyen ürünlerin yüzde 30’luk kısmı kayboldu.

Hollanda ve Belçika gibi, Almanya’da da yaşanan gece donları ürünlere zarar verdi ve satışlar şimdilik iyi gitse de belirsizliğin sürdüğü söyleniyor. Bu sene rekoltede hayal kırıklığı yaşayan Alman üreticilere göre fiyatlar geçen seneye göre yüzde 30 artmış durumda. 

İngiltere’de kiraz hasadı Haziran ayı sonunda başlamıştı. Büyüme mevsiminin ve çiçeklenme döneminin bu sene verimli geçtiğini söyleyen üreticiler talepten memnun olduklarını belirtiyor.

Fransa’da kiraz sezonu sona erdi. Kötü hava ve bol yağış nedeniyle kiraz pazarına normalden daha erken giren Fransa, sezonun ilerleyen dönemlerindeki kiraz çeşitliliğiyle üreticileri tatmin etti.

İtalya’da Apulia bölgesinde kiraz mevsimi Temmuz ortasında sona erdi. Kaliteli ürün miktarının az ama talebin fazla olmasından dolayı fiyatlar sezon boyunca yüksek seyretti. Özellikle Venedik’in dağ kirazlarına yoğun talep oldu ve bu bölgenin ürünü daha kolay satıldı.

İspanya’da kiraz mevsiminin sonuna yaklaşıldı. Dağlık ve yüksek rakımlı bölgelerin dışında kalan alanların neredeyse tamamında hasat yapıldı. Birçok ülke gibi İspanya da bu yıl şiddetli yağışlardan ve iklim koşullarından etkilendiği için düşük verimli bir yıl oldu.

İspanya’nın kiraz üretiminde öne çıkan Tarragona bölgesinde olduğu gibi, hemen hemen tüm İspanyol kiraz üretim alanları ve Akdeniz havzasının büyük kısmında rekolte düşüşü dikkati çekti. Kötü hava koşulları İspanya’da yüzde 50’ye varan bir ürün kaybı yaşattı. Bu da ürün fiyatlarını yükseltmiş durumda.

Pandemi sürecinde ihracatın sekteye uğraması, talebin azalması, hava ve gemi trafiğine getirilen kısıtlamalar yüzünden İspanya, Avrupa dışındaki pazarlarda yeniden yer edinmenin yollarını arıyor. 

ABD
ABD bu yıl kiraz sıkıntısı yaşıyor. İlkbaharda yaşanan don olayları ve olumsuz hava koşulları sebebiyle üretimde geçen seneye göre yarı yarıya bir düşüş oldu. Buna paralel fiyatlar önceki yıla göre yüzde 50 artmış durumda.

YENİ ZELANDA
Pandemi sürecinin etkilediği Avrupa’ya ihracatını artırmak ve pazardaki konumunu güçlendirmek isteyen Yeni Zelanda, önümüzdeki 20 yılda kiraz ihracatında yüzde 40 büyümeyi hedefliyor. 

TÜRKİYE’DE ERKENCİ BÖLGELER MEMNUN
Kiraz sezonu rekolte olarak iyi geçti. Pandemi sürecinde rakip ülkelerdeki gümrük ve karantina engelleri sayesinde Türk ihracatçısına çeşitli fırsatlar da doğdu. İhracat demişken, özellikle Çin’e yapılan ihracat miktarında belirgin artış gözlendi. 

Buna rağmen Türk üreticisi sezonu hayal kırıklığıyla kapatıyor. Depolama ve paketleme konusunda lojistik sorunları yaşayan birçok üretici, çok düşük fiyatlar veren tüccar ve marketler karşısında çaresiz kaldı. Maliyeti 5 lirayı bulan kirazın, bazı bölgelerdeki alım merkezlerinde 1-1,5 liraya kadar satıldığı görüldü. Kirazın pazar ve marketlerdeki satış fiyatı ise 15 liraya kadar çıkıyor.

KİRAZ SİNEĞİ GEÇÇİ BÖLGELERDE ZARAR VERDİ
Erkenci bölgeler bu olumsuzluklarla karşılaşmadı. Buralardaki üretici sezondan memnun. Öte yandan orta geççi ve geççi bölgelerde kiraz bahçelerinde kiraz sineği zararı ürün kalitesine olumsuz yönde etki yaptı. Bağyurdu Yaş Sebze ve Meyve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Şeref Ergun, İzmir Kemalpaşa bölgesinde turfanda kiraz çıkardıklarını söyledi ve bölge çiftçisinin bu açıdan şanslı olduklarını kaydetti. Ergun şöyle konuştu, “Bizim buralarda çok erken kiraz toplanır. İlk fiyatlar 45 lira civarındaydı. Tabi sembolik bu fiyatlar, iki gün birkaç kilo satıyorsunuz. Ama bölge sezonu boyunca iyi fiyatlardan verdik biz. 18 liradan kapattık sezonu. Bizim buralardan sonra az yükseklerde, yaylalarda 8-9 liraya verildi hep. Şu anda da iyi kalite kirazlar 3-4 liraya gidiyor. Ama şimdi mesela dün Afyon’dan dostlarımız aradı, kiraz sineği yüzünden iç kurdu problemi yaşıyorlar. Başka bölgelerden de duyuyoruz hep. Çok üzücü. Tüccar kurtlu kirazı ne yapsın! O da tıra yüklese gümrükten geri dönüyor. Tamamı zarar yazıyor. O nedenle almak istemiyorlar. Mal kaliteli olsa hala ihracata alım yaparlardı ama birçok bölgede aynı sorun var maalesef. İhracat da kurt yüzünden bitmiş görünüyor.” 

HER KÖYDE ERKEN UYARI YAPILIYOR
Kiraz sineği, yumurtalarını meyveye bıraktıktan sonra zararın dönüşü olmuyor. Yumurtadan çıkan kurtçuklar meyveyi içten tüketerek satılamaz hale getiriyor. O nedenle önleyici zirai mücadele yapmak şart. Tarım Teşkilatı monitör tuzaklarla neredeyse kiraz yetiştirilen her köyde popülasyon tespitleri yapıyor ve güve uçuşlarını gördüğü anda zirai mücadele tarihini belirleyip üreticileri bilgilendiriyor. 

SEZON YAĞMURLU GEÇİNCE
Meyvecilik Danışmanı Ziraat Teknikeri Nizam Çalışkan, Tarım Teşkilatı’nda uzun yıllar erken uyarı sistemlerinde görev almış bir uzman. Kiraz sineği zararını önlemek için birlikte hareket etmek gerektiğini kaydeden Çalışkan, yoğun yağışların da zararın büyümesine etkili olduğunu belirtti. Nizam Çalışkan şöyle konuştu, “Kiraz sineğinin üreme süreci yağmurlara denk gelirse daha kolay çoğalıyor. Yağmurun bir olumsuz etkisi de şu; çiftçi, önleyici zirai mücadele için ilaçlama yapıyor. Yağmur yaparsa ilaç yıkanıp akıyor. Bu hem mücadeleyi sekteye uğratır hem de bekleme sürelerini değiştirir. Birçok bölgede çok yağışlı geçti sezon. O nedenle kiraz sineği zararının arttığı söylenebilir.” 

Kiraz sezonu böylece tamamlanırken, Türk üreticisi her yıl olduğu gibi bu sene de gelecek yıl için umut beslemeye başlıyor. Gönül ister ki bu sene biraz farklı olsun ve yaşadığımız tecrübelerden ders alalım; öğrenelim… 

Önceki ve Sonraki Haberler