1. HABERLER

  2. SANAYİ

  3. Kazakistan’ın 175 bin ton keten tohumu Çin’de mahsur kaldı

Kazakistan’ın 175 bin ton keten tohumu Çin’de mahsur kaldı

Çin’deki Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle, Kazakistan’a ait yüzbinlerce ton keten tohumu, ayçiçeği ve buğday Çin’de mahsur kaldı.

Kazakistan’ın 175 bin ton keten tohumu Çin’de mahsur kaldı

Hal Postası - Çin’deki Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle, Kazakistan’a ait yüzbinlerce ton keten tohumu, ayçiçeği ve buğday Çin’de mahsur kaldı.

Çin, geçtiğimiz Kasım ayında Covid-19 tedbirleri kapsamında ithalatta yeni düzenlemeler yaptı. Ancak birçok tahıl ve tohum kargosu Dostyk-Alashankou demiryolu sınır kapısında mahsur kaldı.

Kazakistan'ın ana tahıl demiryolu nakliyecisi Astyk Trans, sınırda halihazırda bekletilen sevkıyatları işlemenin en az 9 ay süreceğini açıkladı. Şirket yetkilisi, her biri yaklaşık 70 ton ürün taşıyan 2 bin 500 kadar vagonun Çin sınırında mahsur kaldığını söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kazakistan Tahıl Birliği ise, mahsur kalan mahsuller için şu ana kadar olumlu bir sonuç alınamadığını belirtti.

Çoğunlukla Orta Asya ülkelerine ihraç edilen Kazak buğdayı, Çin için küçük bir pazar olsa da Çin, ayçiçeği gibi yağlı tohumların ana ihracat noktası konumunda bulunuyor.

Kazakistan geçen yıl Çin'e 201 bin 100 ton ayçiçeği tohumu, 104 bin 300 ton da keten tohumu ihraç etti.

Önceki ve Sonraki Haberler