1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Kayseri BB 414 ton yem bitkisi tohumu dağıttı

Kayseri BB 414 ton yem bitkisi tohumu dağıttı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Yem Bitkileri Üretimi Arttırma Projesi kapsamında il genelindeki üreticilere toplam 414 ton yem bitkisi tohumu dağıtıldı.

Kayseri BB 414 ton yem bitkisi tohumu dağıttı

Hal Postası - Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Yem Bitkileri Üretimi Arttırma Projesi kapsamında il genelindeki üreticilere toplam 414 ton yem bitkisi tohumu dağıtıldı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce desteklenen Yem Bitkileri Üretimi Arttırma Projesi kapsamında yem bitkisi tohum dağıtım töreni düzenlendi.

Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç törende yaptığı konuşmada, Kayseri’de tarım ve hayvancılığa önemli katkı sağlayacak projenin Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilmesinin keyfini yaşadığını söyledi.

Büyükkılıç, Türkiye’deki çilek fidesinin yüzde 56’sının Kayseri’de yetiştiğini ve kabak çekirdeğinde de yüzde 40’lık üretim yaptıklarını belirtti.

KABA YEM ÜRETİMİ İHTİYACIN YARISINI KARŞILIYOR

Memduh Büyükkılıç, Kayseri’de yaklaşık 300 bin büyükbaş ve 650 bin küçükbaş hayvan varlığı bulunduğunu ve hayvanların 740 bin ton kaliteli kaba yeme ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Büyükkılıç konuşmasının devamında, il genelinde 371 bin ton kaba yem üretildiğini de sözlerine ekledi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi; yüzde 75 bütçesi belediyeden ve yüzde 25 bütçesi de çiftçiler tarafından karşılanmak üzere 118 ton yem bezelyesi, 171 ton macarfiğ, 125 bin kılçıksız buğday olmak üzere toplam 414 ton yem bitkisi tohumluğu dağıttı.

Projeyle birlikte 31 bin 100 dekar alanda ekim yapılacağı ve toplam proje bedelinin 2 milyon 682 bin 100 TL olduğu açıklandı.

Önceki ve Sonraki Haberler