1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kastamonu Üniversitesi’nde İçsu ve Deniz Balıkları Üretim Merkezi kuruldu

Kastamonu Üniversitesi’nde İçsu ve Deniz Balıkları Üretim Merkezi kuruldu

Kastamonu Üniversitesi’nde İçsu ve Deniz Balıkları Üretim, Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Kastamonu Üniversitesi’nde İçsu ve Deniz Balıkları Üretim Merkezi kuruldu

Hal Postası - Kastamonu Üniversitesi’nde İçsu ve Deniz Balıkları Üretim, Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Kastamonu Üniversitesi tarafından yayımlanan İçsu ve Deniz Balıkları Üretim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, Kastamonu Üniversitesi İçsu ve Deniz Balıkları Üretim, Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına, yönetim organlarının görevlerine ve çalışma şekline ilişkin hükümleri kapsıyor.

Yeni kurulan Merkez’in Yönetim Kurulu; Müdür, müdür yardımcıları ve üniversite öğretim elemanları arasından Rektör tarafından üç yıl süreyle görevlendirilen dört üyeyle beraber, 7 kişiden oluşacak.

İÇSULARDA BİYOLOJİK ARAŞTIRMALAR YAPILACAK

Deniz, göl, gölet ve akarsulardan oluşan içsularda yetiştiricilik ve üretime ilişkin biyolojik araştırmalar yapmayı hedefleyen Merkez, içsu ve denizlerde yaşayan balık türlerinin envanterlerini de çıkaracak.

Merkez’de; içsu ve denizlerde fiziksel ve kimyasal oşinografik araştırmalar planlamak ve bu alanda çalışan kurum ve kuruluşlara destek sağlamanın yanı sıra, su ürünleri yetiştiriciliği yapılabilecek alanlar da tespit edilecek.

Merkez’in faaliyet alanları içinde, tüm dünyada canlı kaynakların kullanımı ve iyileştirilmesi; olası kirlilik sorunlarına yönelik araştırmalar; içsu ve denizlerde her türlü jeolojik, sedimantolojik araştırmaları planlamak ve su kaynaklarının balıklandırılma çalışmalarını yürütmek de bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler