1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Karabayoğlu: Veteriner hekimler Sağlıkta Şiddet Yasası’na dahil olmalı

Karabayoğlu: Veteriner hekimler Sağlıkta Şiddet Yasası’na dahil olmalı

Antalya VHO Başkanı Murat Karabayoğlu, veteriner hekimlerin daha fazla görmezden gelinmeden, Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına alınması gerektiğini söyledi. 

Karabayoğlu: Veteriner hekimler Sağlıkta Şiddet Yasası’na dahil olmalı

Hal Postası - Antalya VHO Başkanı Murat Karabayoğlu, veteriner hekimlerin daha fazla görmezden gelinmeden, Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına alınması gerektiğini söyledi. 

Sağlık sektöründe hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olayları sık sık kamuoyu gündeminde yer alırken, son haftalarda veteriner hekimlere yönelik saldırılar da gündemi meşgul etti. 

Veteriner hekimlerin çalışma alanı, aslında sayısız noktada beşeri sağlık sektörüyle temas halinde. Bu hem klinik ve teknik düzlemde, hem de gıda ve bulaşıcı "zoonoz hastalıklar"1 açısından böyle. Nitekim Covid-19 salgınıyla ilgili bilimsel çalışmaların önemli bir kısmında veteriner hekimler görev alıyor. Türkiye’de salgının yayılmasını önlemeye ve aşı denemeleriyle ilgili çalışmalarda da öncülüğü veteriner hekimlerimiz yapıyor. Dünyada da aynı durum söz konusu ancak birçok ülkede veteriner hekimlik mesleği “Tek Sağlık” anlayışıyla bütüncül sağlık sektörünün ayrılmaz parçası olarak görülüyor. 

Buna rağmen veteriner hekimlik mesleği, Türkiye’de kamu otoritesi tarafından “sağlık” olgusundan ayrı bir şeymiş gibi algılanıyor. Veteriner hekimlerin çalışma şartları zor; özellikle kırsaldaki mesleki uygulama ortamları açıkçası kolaylaştırıcı imkanlardan uzak olabiliyor. Buna bir de mesleği uygularken karşılaşılan şiddet olayları eklenince, veteriner hekim camiasında “artık yeter” sesleri yükselmeye başladı. 
 
Son olarak İzmir’de bir veteriner hekime muayenehanesinde gerçekleşen saldırı üzerine Hal Postası olarak, Antalya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Murat Karabayoğlu ile görüştük ve veteriner hekimlere yönelik şiddet olaylarını sorduk…

“VETERİNER HEKİMLER SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI'NDAN CIMBIZLANARAK ÇIKARILDI”

Hal Postası: Sayın Başkan, veteriner hekimlere yönelik saldırı olayları bu son dönemde mi çoğaldı yoksa her zaman vardı ama bizler mi daha sık duymaya, öğrenmeye başladık? 

Murat Karabayoğlu: Önceden de oluyordu bu tür olaylar. Biz bunların peşinde bayağı bir uğraştık, koştuk. Fakat son dönemde sosyal medya ve haberleşme süreçleri daha hızlı olduğu için kamuoyunda da daha çok duyulmaya başladı. Geçen sene çıkan Sağlıkta Şiddet Yasası’na veteriner hekimlerin de dahil edilmesi için bayağı uğraş verdik. Hatta Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) Tabipler Odası’nda yapılan basın açıklamasına katıldık. Ama nedense bu yasaya biz dahil edilmedik. Tüm dünya “Tek Sağlık” başlığında toplanırken ve halk sağlığıyla ilgili tüm bileşenler bir arada olmaya çağrılırken; ne yazık ki ülkemizde veteriner hekimler öteleniyor, dışlanıyor. Sağlıkta Şiddet Yasası’nda da öyle oldu. Veteriner hekimler cımbızla aradan çıkarıldı ve yasaya dahil edilmedi. Saldırı olayları veteriner hekimler için her zaman önemli bir sorundu.

“COVİD-19’U İZOLE EDEN HOCALARIMIZ VETERİNER HEKİMDİ”

Hal Postası: STK ve dernekler “Tek Sağlık” anlayışına itibar ederken, kamu duruma öyle bakmıyor galiba?

Murat Karabayoğlu: Aynen öyle. 

Hal Postası: Neden öyle bakmıyor sizce?

Murat Karabayoğlu: Onu pek anlayabilmiş değiliz. Dünyadaki örneklerine baktığımızda bu, bu şekilde ilerliyor. Veteriner hekimler, diş hekimleri ve eczacılar toplum sağlığı için çalışıyorlar ve “Tek Sağlık”, buradan türeyen bir kavram. Ama bizim mesleğin aşağılanmasını, dışarıda bırakılmasını reva gören bir gelenek var sanırım. Kamu buna böyle bakmıyor. Biz her mecrada, veteriner hekimler olmadan toplum sağlığının tam olamayacağını söylüyoruz. Salgın hastalıkların yüzde 80’i hayvanlardan insanlara bulaşıyor, mesela. Bunun dışında hayvanlardan insanlara geçen pek çok hastalık var. Hayvan sağlığını kontrol altında tutamadığınız sürece toplum sağlığını da kontrol edemezsiniz. Ayrıca, gıda sektöründe de veteriner hekimlerin çok büyük bir rolü var. Hayvansal ürünlerden bulaşan hastalıkların kontrolünü veteriner hekimler yapıyor. Sağlık Bakanı, Covid-19 ile ilgili Türkiye’deki çalışmalardan bahsederken, virüsü izole eden hocalarımız olduğunu açıkladı, çıktılar ekranlarda göründüler ama Sayın Bakan açıklamayı yaparken, onların veteriner hekim olduklarını söylemedi! Bu gerçekleri halk bilmiyor, hükümet de bizi görmezden geliyor.

Hal Postası: Bitkisel üretimde biyolojik mücadele şirketlerinin de ithalatta şöyle bir sıkıntıları olmuştu; Tarım Bakanlığı dedi ki, “Bu böcekler ithal edilirken veteriner hekim kontrolünden geçecek.” Bir de veteriner hekim kontrolörlüğü Liman bölgesindeydi, ama ithalat partileri havalimanına geliyor; ikisi şehrin iki ucunda, numunelerin gidip gelmesi falan hayli zaman kaybına yol açıyordu. Oradan oraya taşınıyor, orada 2-3 gün bekliyor. O süreçte Bakanlık, “Bunlar canlı hayvandır, kontrol mutlaka olacak” diye çok diretti. Sonra o süreci kısaltan uygulamalar getirildi ve sorun çözüldü. Mesela, bu tarafta veteriner hekimlere atfedilen bir önem var, diğer tarafta da sizi görmezden geliyorlar. Sizin açıklamalarınızı takip eden, destek veren bürokratlar da yok mudur?

“KONU CEZA VE YAPTIRIM OLUNCA TEREDDÜT YOK: SAĞLIKÇIYIZ”

Murat Karabayoğlu: Mutlaka vardır. Biz en büyük mesleki kazanımlarımızı, AB Müktesebatı uyum sürecinde kazandık. Çünkü tüm dünyada veteriner hekimlik çok önemli ve saygın bir meslek. Ayrıca pek çok dalda veteriner hekim istihdamı gerekiyor. O zamanlar AB’ye uyum sağlamak adına bazı kanunlar çıkarıldı. Ama sadece mevzuat çıkarıldı; uyum yasaları falan çıkmadı, pratiğe geçmedi. AB süreci askıya alınınca da hiçbir şey yapılmadı. Oysa sadece çiftlik ve pet hayvanlarında değil; su ürünlerinde, biyolojik mücadelede ve gıdada çok önemli bir rolümüz var. Her şeyden önce mesleğimizin ismi “hekimlik”, ancak bizi sağlık gruplarından ayırmaya çalışmanın amacını anlamıyoruz. Bununla da sınırlı değil; veteriner hekimlerin özlük hakları, sosyal statüleri, kamudaki görevleri var. Bakanlıklar bizi sağlık sınıfına mı, teknik yani mühendis sınıfına mı koyacağına karar veremiyor bir türlü. Ama konu ceza veya müeyyide olunca, hiç tereddütsüz, bize sağlık mevzuatına göre ceza kesiyorlar. Öte yandan veteriner hekimleri sağlık sınıfına dahil etmiyorlar. Anlaşılır gibi değil. 

Hal Postası: Veteriner hekimler sağlıkta şiddet kapsamına alınsa, bir çözüm olabilecek mi?

Murat Karabayoğlu: Muhakkak şu andakinden daha iyi olur. Yasa, diğer hekimler için ne kadar iyi işliyor, o da tartışılır. Onun da kendi içinde yenilenmesi, cezaların ağırlaştırılması gerekiyor. Ama biz veteriner hekimlerin bu yasaya dahil edilmesini istiyoruz. Dahil edildikten sonra diğer eksikleri üzerine çalışmalar da yapılmalı. 

Hal Postası: Antalya Veteriner Hekimler Odası’nda üyelerinizle etkileşiminiz nasıl? Kaç üyeniz var? Besicilik yapılan bölgelerde çalışmalarınız ne düzeyde?

Murat Karabayoğlu: Antalya Veteriner Hekimler Odası, Türkiye genelindeki en büyük odalardan biri. Yaklaşık 1.000 üyemiz var. Tabii, kamuda çalışanların üye olma zorunluğu olmadığı için meslektaşlarımızın sayısı daha fazla ama hepsi üyemiz değil. Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar oldukça geniş bir bölgeye yayılmış durumdalar. Hayvancılıkta da fena değil Antalya; özellikle Manavgat bölgesinde ciddi sayıda küçükbaş varlığı mevcut. Ekonomik zorluklardan dolayı büyükbaş sayısında azalma var tüm ülkede olduğu gibi. Pet sektörü olarak da ülkenin en iyi birkaç ilinden biriyiz. Hem klinik sayısı ve hastane sayısı hem de verilen hizmetler açısından. 

Hal Postası: Murat Bey, zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Meslektaşlarınızın insan ve çevre sağlığına katkılarını biliyor, sağlık alanındaki çalışmalarınızın daha güvenli bir ortamda sürmesini diliyoruz… 

*** 

1Omurgalı hayvanlardan insanlara geçen (zooantroponoz) veya insanlardan omurgalı hayvanlara geçen (antropozoonoz) enfeksiyon hastalıkları.

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler