1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Kangal köpekleri çip teknolojisiyle koruma altında

Kangal köpekleri çip teknolojisiyle koruma altında

Kangal köpekleri çip teknolojisiyle koruma altına alınıyor.

Kangal köpekleri çip teknolojisiyle koruma altında

Hal Postası - Kangal köpekleri çip teknolojisiyle koruma altına alınıyor.

Sivas Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Projesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) Güdümlü Proje Desteği kapsamında yaklaşık 7 milyon TL bütçe ile hayata geçiriliyor. Sivas Valiliği’nin proje yararlanıcısı olduğu proje vasıtasıyla Kangal Köpeği özgün değeriyle korunarak, modern ve yenilikçi bir bakışla ele alınıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, projeyle ilgili sosyal medya paylaşımında “Cesareti, zekası ve güçlü önsezileriyle Anadolu insanının can dostu kangal köpeklerini çip teknolojisiyle koruma altına alıyoruz” dedi.

43 dönümlük arazide kurulacak Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezi'nde her doğan kangal aşılanacak ve her birine takip edilebilmesi için birer çip takılacak. Genetik olarak koruma altına alınacak ve çiftleşmeleri kontrol altında tutulacak olan Kangal Köpeklerinin nerede olduğu ve sağlık durumu izlenip melezleştirilmesinin önüne geçilecek.

Projeyi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyuran Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank paylaşımında, “Kalkınma Ajansı'nın destekleriyle kurulan bu modern tesisle Sivas’ı dünyaya daha iyi tanıtacağız” ifadelerini kullandı.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler