1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. Kanal İstanbul uğruna çiftçilere tahliye tebligatı gitti

Kanal İstanbul uğruna çiftçilere tahliye tebligatı gitti

Kanal İstanbul projesi ile bazı projelerin kesişme noktası olan Arnavutköy'de, hayvancılık yapan çiftçilere ahırlarını tahliye etmeleri için tebligat gönderildi.

Kanal İstanbul uğruna çiftçilere tahliye tebligatı gitti

Hal Postası - Kanal İstanbul projesi ile bazı projelerin kesişme noktası olan Arnavutköy'de, hayvancılık yapan çiftçilere ahırlarını tahliye etmeleri için tebligat gönderildi.

Kanal İstanbul projesi ile bazı projelerin kesişme noktası olan Arnavutköy'de, hayvancılık yapan çiftçilere ahırlarını tahliye etmeleri için tebligat gönderildi. İstanbul Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO), ilçenin inşaat rantına teslimiyetin odağı haline geldiğini açıkladı.

Arnavutköy'de, Ekim ayında toplanan İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, ilçe merkezinde ve mahallelerdeki tüm hayvan ahırlarının tahliyesine ve bu kararın çiftçilere tebliğ edilmesine; 30 ila 45 gün arasında belirlenen süreler içinde tahliye edilmeyen ahırların belediye tarafından yıkılmasına karar verdi. Karar, ilçede hayvancılıkla geçinen çiftçilere tebliğ edildi.

"ÇİFTÇİLER SÜRGÜN EDİLİYOR"

Konuyla ilgili görüş bildiren İstanbul ZMO Şube Başkanı Murat Kapıkıran; bu kararın hayvansal üretim faaliyetlerinin engellenmesi ve hayvancılıktan başka geçim kaynağı olmayan çiftçilerin sürgün edilmesi veya hayvancılıktan vazgeçmeleri anlamını taşıdığını belirtti.

Üç projenin kesiştiği ilçe olan Arnavutköy'ün yeni yerleşim alanları açma uğruna ekolojik, kültürel ve sosyolojik olarak tahrip edilmeye devam ettiğine dikkat çeken Kapıkıran “Bunun son örneği, İlçe Hıfzıssıhha Meclisi’nin hayvancılıkla ilgili aldığı karardır. Ne yazık ki İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü de bu karara destek vermiştir” dedi.

Bu kararla bölgenin demografik yapısının değişeceğini vurgulayan Kapıkıran, İstanbul halkının da kısa mesafeden tarımsal ürün ve gıdaya ulaşmalarının engelleneceğini ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler