1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kanal İstanbul 5 milyon metrekarelik tarım alanını yok edecek

Kanal İstanbul 5 milyon metrekarelik tarım alanını yok edecek

HDP Milletvekili Rıdvan Turan: Kanal İstanbul projesi ile 5 milyon 264 bin metrekarelik mutlak tarım arazisi yok olacak.

Kanal İstanbul 5 milyon metrekarelik tarım alanını yok edecek

Hal Postası - HDP Milletvekili Rıdvan Turan: Kanal İstanbul projesi ile 5 milyon 264 bin metrekarelik mutlak tarım arazisi yok olacak.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Kanal İstanbul projesiyle vasfını yitirecek tarım arazileri ve ormanlık alanlara ilişkin TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Turan, proje hayata geçtiğinde, çoğunluğu şehrin kuzeyinde yer alan kumul alanları, muhafaza ormanları, akarsular, meralar, tarım alanları ile kent ikliminin olumsuz etkileneceğine değindi.

İstanbul'da yüzlerce bitki ve hayvana ev sahipliği yapan ekosistemin telafisi olmayan bir sürece gireceğini vurgulayan Turan, Kanal İstanbul’un etki alanının yüzde 78,83’ünün farklı niteliklere sahip tarım arazilerinden oluştuğunu söyledi.

5 MİLYON METREKARELİK TARIM ALANI YOK OLACAK

7 yılda tamamlanması planlanan projede 4 yıl boyunca kazı yapılacağını ve 1 milyar 155 milyon 668 bin metreküp hafriyat çıkacağını iddia eden Turan şunları söyledi: “403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’na göre ‘mutlak tarım arazisi’ olarak tanımlanan, korunması gereken 5 milyon 264 bin 297 metrekarelik tarım alanı, projenin etki alanında yer almaktadır. Dolayısıyla İstanbul’a gıda sağlayan nitelikli tarım alanları projeyle yok olacaktır. Kanunun amacı, toprağın doğal veya yapay yollarla kaybını ve niteliklerini yitirmesini engelleyerek korunmasını, geliştirilmesini ve çevre öncelikli sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak, planlı arazi kullanımını sağlayacak usul ve esasları belirlemektir. Ancak projeyle kanun çelişmektedir.”

Önceki ve Sonraki Haberler