1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Japonya’nın desteklediği FAO projesinde katılımcıların %48’ine istihdam sağlandı

Japonya’nın desteklediği FAO projesinde katılımcıların %48’ine istihdam sağlandı

Japonya’nın maddi olarak desteklediği Mikro Girişimcilik Vasıtasıyla Geçim Kaynaklarının Desteklenmesi Projesi kapsamında, 2020 itibarıyla çoğunluğu kadın olmak üzere katılımcıların yüzde 48’ine istihdam sağlandı.

Japonya’nın desteklediği FAO projesinde katılımcıların %48’ine istihdam sağlandı

Hal Postası - Japonya’nın maddi olarak desteklediği Mikro Girişimcilik Vasıtasıyla Geçim Kaynaklarının Desteklenmesi Projesi kapsamında, 2020 itibarıyla çoğunluğu kadın olmak üzere katılımcıların yüzde 48’ine istihdam sağlandı.

Japonya’nın maddi desteğiyle 3 yıldır yürütülen ve Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler (GKAS) ile toplumun hassas kesiminin istihdam olanaklarını arttırmak, sosyal entegrasyona destek olmak için hayata geçirilen Mikro Girişimcilik Vasıtasıyla Geçim Kaynaklarının Desteklenmesi Projesi’nin proje ilerleme değerlendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya; Japonya Büyükelçiliği İkinci Katibi Yuta Nagamura, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selışık, Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü FAO Proje Koordinatörü Burcu Serin ve projenin İzmir, Bursa ve Şanlıurfa’dan Tarım İl Müdürlüğü temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Ayşegül Selışık; projenin küçük bütçelerle büyük işler başarıldığına dair önemli bir örnek teşkil ettiğini, kurulan veya var olan kadın kooperatiflerini aktifleştirerek istihdam arttırılmasının diğer projelere de ilham kaynağı olduğunu söyledi.

Burcu Serin ise, Suriye krizinin ardından Türkiye’nin mülteci sorunuyla karşı karşıya kaldığına dikkat çekerek, projenin aynı zamanda küresel bir sorun olan mülteci sorununa dair küresel dayanışmaya da iyi bir örnek olduğunu belirtti.

Toplantıda söz alan Yuta Nagamura da, proje kapsamında kurulan kooperatiflerde özellikle kadınların ön plana çıkmasının önemine vurgu yaptı.

Japonya’nın maddi desteğiyle 3 yıldır sürdürülen projede, 2020 itibarıyla çoğunluğu kadın olmak üzere katılımcıların yüzde 48’ine istihdam sağlandı. İzmir ve Bursa’da faaliyete geçen 2 kadın kooperatifinde ise üretimler sürüyor.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler