1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. İzmir Veteriner Hekimleri Odası : Geçmiş olsun Türkiye

İzmir Veteriner Hekimleri Odası : Geçmiş olsun Türkiye

İzmir Veteriner Hekimleri Odası: Yapılan uyarılara rağmen, Kurban Bayramı’nda insan ve hayvan sağlığı hiçe sayıldı.

İzmir Veteriner Hekimleri Odası : Geçmiş olsun Türkiye

Hal Postası - İzmir Veteriner Hekimleri Odası: Yapılan uyarılara rağmen, Kurban Bayramı’nda insan ve hayvan sağlığı hiçe sayıldı.

İzmir Veteriner Hekimleri Odası, Covid-19 pandemisini dikkate alarak, Kurban Bayramı öncesinde gerekli uyarıları yaptıklarını açıkladı. Her yıl şahit oldukları manzaralara bu yıl da şahit olduklarını belirten Oda, hayvan haklarının, hayvan sağlığının, çevre ve insan sağlığının hiçe sayıldığını belirtti.

GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE

Kesilen kurbanlıkların iç organlarının sahipsiz hayvanların ulaşabileceği şekilde çöplere yığılmasını eleştiren İzmir Veteriner Hekimleri Odası, bu durumun kist hidatik (Kistik Ekinokokkoz) başta olmak üzere insan sağlığını ve konakçısı olan hayvanın da sağlığını tehlikeye atacak bir döngü olduğunu vurguladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İşin daha da üzücü yanı bizler, yıl boyu halk sağlığı için hayvanlardan insanlara geçen hastalıklarla (zoonozlarla) mücadele amaçlı çalışmalar yapmışken, dört günde tüm emeklerimiz ziyan oldu gitti. Yapılan tüm bilgilendirmelere karşın, maskesiz, mesafesiz ve sağlıksız ortamlar yüzünden belki de yaz sonu yine sokağa çıkma yasaklarının gelebileceğini herkes unuttu.

Tıpkı kanun koyucuların Veteriner Hekimlerin de sağlık çalışanı olduğunu unuttuğu gibi...Tıpkı yetkililerin tüm dünyada tek kurtuluş olarak kabul edilen ‘tek sağlık’ uygulamalarının önemini unuttuğu gibi…

Haliyle 365 günlük çabası ve emeği unutulan biz Veteriner Hekimlere de Kurban Bayramı sonrası söyleyecek tek söz kaldı: Geçmiş olsun Türkiye.”

Önceki ve Sonraki Haberler