1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Alım Projesini İmzaladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Alım Projesini İmzaladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2012’den beri sürdürdüğü “Süt Kuzusu Projesi” için süt alım projesi imzalandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Alım Projesini İmzaladı

Hal Postası - İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2012’den beri sürdürdüğü “Süt Kuzusu Projesi” için süt alım projesi imzalandı.

Bu kapsamda Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 2020 yılının ikinci altı aylık süt alım sözleşmesini, İzmir Köy-Koop çatısı altındaki kooperatif başkanlarıyla imzaladı.

Sözleşmenin imza töreninde konuşan Soyer, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yıllardır sürdürdüğü çalışmada yeni bir altı aylık döneme girmiş bulunuyoruz. Bu altı aylık dönem içerisinde yine 7 milyon 450 bin litre süt alımı gerçekleştirilecek. Süt Kuzusu’ndan yararlanan çocukların sayısını arttırmayı hedefliyoruz. Proje sadece bugün dağıttığımız ilçelerle sınırlı kalsın istemiyoruz. Bunu daha da büyüttük, şimdi ise çeperlere yayıyoruz” dedi.

2019 yılında proje kapsamında 72 milyon 76 bin 946 liralık alım yapıldığını söyleyen Başkan Soyer, üreticiyi üretimden uzaklaştırmadan üretmeye devam etmesinin, aynı zamanda çocukları da sağlıklı gıdayla buluşturmanın önemini vurguladı.

ÜRETİCİYE 40 MİLYON LİRA DESTEK

Süt Kuzusu Projesi ile 1 ile 5 yaş grubundaki 155.000 çocuk, ayda bir 8 litre süt alıyor. İlk yıl 1 milyon 142 bin litre ile başlayan süt dağıtımları, 2020 yılı ortalarında 83 milyon 275 bin litreye ulaşmış durumda.

Üretici kooperatiflerinden satın alınan sütler 74 ekiple 475 mahallede kapı kapı dolaşılarak evlere dağıtılıyor. Dağıtım 11 ilçenin yanı sıra Menemen, Aliağa, Foça, Kemalpaşa, Menderes, Torbalı, Urla, Seferihisar ilçelerinde devam ediyor.

Yapılan bu yeni anlaşma karşılığında da üretici kooperatiflerine, yaklaşık 40 milyon lira destek sağlanacak.

Önceki ve Sonraki Haberler