1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. İzmir Büyükşehir Belediyesi 380 kilo mantar miseli dağıttı

İzmir Büyükşehir Belediyesi 380 kilo mantar miseli dağıttı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, istiridye mantarı üretimini teşvik etmek için Foça Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyelerine 380 kilo mantar miseli dağıttı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi 380 kilo mantar miseli dağıttı

Hal Postası - İzmir Büyükşehir Belediyesi, istiridye mantarı üretimini teşvik etmek için Foça Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyelerine 380 kilo mantar miseli dağıttı.

Kadın girişimciliğini teşvik etmek amacıyla “Kültür Mantarı ve İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği” eğitimleri düzenleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyelerine 380 kilo mantar miseli dağıttı.

74 KİŞİ EĞİTİMİ TAMAMLADI

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Foça’da düzenlediği istiridye mantarı yetiştiriciliği eğitimini 74 kişi başarıyla tamamlamıştı.

Foça Bağarası Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi’nde yapılan dağıtım töreninde konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, “Başka Bir Tarım Mümkün felsefemizin altında dört ana konu var: Atalık tohumlarımıza sahip çıkmak, üreticilerimizi kooperatifleşmeye teşvik etmek, ürünün katma değerini artırmak ve üreticiye pazar imkanı sağlayarak emeğinin karşılığını almasını sağlamak” dedi.

5 İLÇEDE EĞİTİM VERİLDİ

Tugay; Kiraz, Ödemiş, Beydağ, Karaburun ve Foça’da istiridye mantarı üretimi eğitimi verdiklerini söyledi.

Eğitimin tek başına yetmediğini, üretmenin gerektiğini hatırlatan Tugay, mantar üretiminin başlaması için bir tür tohum denilebilecek mantar miseli konusunda destek olduklarını vurguladı.

PANDEMİ HEPİMİZİ EŞİTLEDİ
 

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz ise kadınların bu işe sahip çıkmasının önemine değinerek “Pandemi hepimizi eşitledi. Üretmeyi, toprağı, suyu öğretti” dedi.

400 KİLO DAHA VERİLECEK

Büyükşehir Belediyesi, köylerde ekonomik değeri yüksek alternatif tarımsal üretimin desteklenmesi kapsamında, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası tarafından Tire, Kiraz, Bayındır, Beydağ, Ödemiş, Foça ve Karaburun ilçelerinde verdiği “Kültür Mantarı ve İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği” kurslarını 317 kursiyer tamamladı.

Eğitimleri tamamlayarak mantar üretimine başlayacak Bayındır, Beydağ, Ödemiş ve Tire ilçelerinden toplam 25 üreticiye kişi başı 16 kilo olmak üzere toplam 400 kilo mantar miseli ise önümüzdeki günlerde teslim edilecek.

 

Önceki ve Sonraki Haberler