1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İYİ Parti’den öneri: Tarımsal Ürünler Düzenleme Kurulu

İYİ Parti’den öneri: Tarımsal Ürünler Düzenleme Kurulu

İYİ Parti Bolu İl Başkanı Ahmet Örnekbaş, tarımsal üretime yönelik çözümün, Türkiye Tarımsal Ürünler Düzenleme Kurulu ile sağlanabileceğini söyledi.

İYİ Parti’den öneri: Tarımsal Ürünler Düzenleme Kurulu

Hal Postası - İYİ Parti Bolu İl Başkanı Ahmet Örnekbaş, tarımsal üretime yönelik çözümün, Türkiye Tarımsal Ürünler Düzenleme Kurulu ile sağlanabileceğini söyledi.

İYİ Parti Bolu İl Başkanı Ahmet Örnekbaş; üreten ve tüketen arasında yaşanan fiyat istikrarsızlığının, Türkiye Tarımsal Ürünler Düzenleme Kurulu’nun kurularak çözülebileceğini söyledi. Örnekbaş, “Girdi maliyetleri sebebiyle neredeyse üretmez hale gelen çiftçimiz ile üretilen malı tezgahtan satın alan vatandaşımız arasında maalesef bir fiyat istikrarsızlığı yaşanmaktadır. Üreten ve tüketen arasında yaşanan fiyat farkı, aracı kurumların talep ettiği yüksek karlar sebebiyle oluşmaktadır” dedi. Örnekbaş, bu sorunun ortadan kalkması için Türkiye Tarımsal Ürünler Düzenleme Kurulu’nun kurulması gerektiğini ifade etti.

“PİYASA DENETİMSİZ”

Piyasanın kontrolsüz, denetimsiz, vahşi, tek yönlü alıcı gücü üzerinden işlediğini belirten Örnekbaş; Türkiye Tarımsal Ürünler Düzenleme Kurulu’nun oluşturularak bu sorunun denetimli hale gelmesini önerdi.

Ahmet Örnekbaş açıklamasında, gıda fiyatları açısından piyasada yaşanan krizin, çiftçiden sonraki pazarlama ağında olduğunu vurguladı. Açıklamada ayrıca; sayıları 32 bine ulaşan zincir marketlerin, tedarikçileri vasıtasıyla piyasaya büyük oranda hakim olduğuna değinildi.

“ULUSAL TARIM MASTER PLANI HAZIRLANACAK”

Örnekbaş; hazırlanacak Ulusal Tarım Master Planı ile neyin nerede, ne kadar, ne şekilde, ne miktarda ve nasıl üretileceği; nasıl sanayi ve katma değere dönüştürüleceğinin planlanması gerektiğini söyledi. Yapılan öneriler arasında; Türkiye Tarımsal Ürünler Düzenleme Kurulu ile Et ve Süt Kurumu (ESK), Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM) birleştirilmesi gerektiği de yer aldı.

Önceki ve Sonraki Haberler