1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. İtalyan üzüm üreticisi çok mutlu

İtalyan üzüm üreticisi çok mutlu

Çekirdeksiz üzümle pazara giren İtalyanlar Black Magic, Sugraone, Thompson Seedless ve Victoria çeşitleriyle iyi fiyatlar buluyor.

İtalyan üzüm üreticisi çok mutlu

Hal Postası - İtalyan üzüm sezonu bu yıl erken başladı. Peru ve Şili’de üzüm sezonu, yüksek hava sıcaklıkları nedeniyle bu sene erkenden sona erdi. Mısır’da da aynı nedenle sezon beklenen tarihten daha önce bitti. Bu durum İspanyol ve İtalyan üreticiler açısından çok önemli bir fırsat oldu çünkü pazarda sezonluk bir boşluk oluştu. Çekirdeksiz üzümle pazara giren İtalyanlar Black Magic, Sugraone, Thompson Seedless ve Victoria çeşitleriyle iyi fiyatlar buluyor. Bu çeşitleri sırasıyla Red Globe, Palieri ve Italia çeşitleri takip edecek. 

Şu günlerde İtalyan beyaz çekirdeksizleri kilo başına 2 Euro’ya satılıyor. Bu fiyatların bir süre daha değişmeden seyredeceği öngörülüyor. 

ÜZÜM ARZININ %70'Ü ÇEKİRDEKSİZ ÇEŞİTLERDEN OLACAK
Üreticiler İtalya’da son yıllarda çekirdeksiz çeşitlere yönelmişti. Bugünkü üretim içinde çekirdeksiz çeşitlerin oranı %30’lar civarında. Çekirdeksize dönüş bu hızla giderse 5 yıl içinde arzın %70’i çekirdeksiz çeşitlerden oluşacak. Gene kara üzüm çeşitleri de perakende talepler doğrultusunda trendi yükselen üzümler arasında. Öte yandan bazı ülkelerde çekirdekli üzüme olan talep azalmadan devam ediyor. İtalyan tacirler bunu da göz ardı etmeden çekirdekli çeşitlerin de üretilmeye devamı için özen gösteriyor. 

Türkiye’de ise Türk Üzümü’nün dünya piyasalarında kazandığı itibar, yurtdışından gelen kalitesiz üzümlerin “Türk Üzümü” adı altında satılması nedeniyle yıpranıyor. Bilindiği gibi Türk firmaları, yakın zamana kadar “Türkiye’nin üzüm üssü” olarak bilinen Alaşehir bölgesini terk ederek İran’dan gelen ve reeksport yoluyla ihraç edilen üzümler için merkezlerini Mersin’e taşımışlardı. Rakip ülkeler kendi üzüm üretimlerine pazarın gerekleri doğrultusunda yön vermek için mücadele ederken, Türk firmalarının tutumu orta ve uzun vadede bir nevi kendi bacağına sıkmak gibi… 

İtalyan üzüm sezonu bu yıl erken başladı. Peru ve Şili’de üzüm sezonu, yüksek sıcaklık nedeniyle bu sene erken sona erdi. Mısır’da da aynı nedenle sezon beklenenden önce bitti. Bu durum İspanyol ve İtalyan üreticiler açısından çok önemli bir fırsat oldu çünkü pazarda sezonluk bir boşluk oluştu.

Önceki ve Sonraki Haberler