1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. İsviçre’de çilek üreticisine tam not: çilekte kalıntı yok!

İsviçre’de çilek üreticisine tam not: çilekte kalıntı yok!

İsviçre’de tüketici haklarıyla ilgili yürütülen Kassensturz adlı program kapsamında ülke çapında çilek üretiminde kimyasal madde analizi yapıldı ve kalıntı konusunda hiçbir sorun olmadığı görüldü. 

İsviçre’de çilek üreticisine tam not: çilekte kalıntı yok!

Hal Postası - İsviçre’de tüketici haklarıyla ilgili yürütülen Kassensturz adlı program kapsamında ülke çapında çilek üretiminde kimyasal madde analizi yapıldı ve kalıntı konusunda hiçbir sorun olmadığı görüldü. 

Greenpeace örgütünün de müdahil olduğu çalışmanın sonuç raporunda, kimyasal miktarı bütün numunelerde müsaade edilen kalıntı limitlerinin ortalama 1000 kat altında olduğu görüldü. Nemli hava şartlarının üretim süreçlerini zora sokmasına rağmen elde edilen bu sonuçlar, çilek meyvesinin pazarlamasında üreticileri rahatlatan bir gelişme oldu. Halbuki bu sene İsviçre’de çilek üretiminde özellikle mantar hastalıkları riski yüksekti. 

İsviçre’de Suisse Garantie ve SwissGAP gibi protokoller tarımsal üretim konusunda çok keskin çerçeveler çiziyor ve sert yaptırımlar söz konusu. 

TÜRKİYE'DE YAPTIRIM YERİNE TEŞVİK ETKİLİ
Türkiye’de GLOBAL- GAP ve benzer protokolleri tanıyan ülkeler arasında. Ancak denetim ve uygulamada ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bu nedenle ülkemizde denetim ve yaptırımdan ziyade teşvik ve desteklemeler önemli rol oynuyor. Bu gerçekten hareketle yola çıkan faydalı böcek üreticileri, 2015/22 nolu Biyolojik ve/veya Biyoteknik Mücadele Destekleme Ödemesi Uygulama Tebliği’nde adı geçen ürünler arasına çilek bitkisiyle beraber, başka birçok bitkinin de dahil edilmesi için çalışıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler