1. HABERLER

  2. SU ÜRÜNLERİ

  3. İstilacı balon balığının avına destek verilecek

İstilacı balon balığının avına destek verilecek

Akdeniz’de son yıllarda popülasyonu artan istilacı balon balığını avlayanlara 2020 yılında kilo/adet başına 5 lira destek verilecek. 

İstilacı balon balığının avına destek verilecek

Hal Postası - Akdeniz’de son yıllarda popülasyonu artan istilacı balon balığını avlayanlara 2020 yılında kilo/adet başına 5 lira destek verilecek. 

Küresel ısınma sürecinde iklimlerin dönüşmesi ve deniz suyu sıcaklıklarının artması nedeniyle Süveyş Kanalı yoluyla Akdeniz’e giren ve Türkiye sahillerinde çoğalmaya başkayan istilacı türlerden Balon Balığı (Lagocephalus sceleratus) için 2020 yılı tarımsal desteklemeleri kapsamında, 5TL/kg-adet avcılık desteklemesi verilecek. 

DESTEKLEME POPÜLASYONU BASKILAYABİLİR

Japonların Fugu adını verdiği Balon Balığı, Indo-Pasifik kökenli ve tüketimi de çok tehlikeli olan bir tür. Tetrodotoksin içerdiği için oldukça zehirli olan Balon Balığı’nın Akdeniz sularında doğal düşmanı bulunmuyor, ancak çok sayıda Akdeniz türüne zarar verme potansiyeli taşıyor. Bu nedenle popülasyonu hızla artıyor. Avcılık desteklemesinin, popülasyonun baskılanması açısından olumlu etki yapması bekleniyor. 

7 HAFTALIK DESTEK

2020 yılının tamamlanmasına 2 aydan az bir süre kaldı ancak Balon Balığı avı desteklemesinin başlamış olması, önemli. Ayrıca desteklemenin, 2021 yılında da devam edeceği düşünülebilir. 

Önceki ve Sonraki Haberler