1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İstanbul Üniversitesi’nde Bitki Araştırma Merkezi kuruldu

İstanbul Üniversitesi’nde Bitki Araştırma Merkezi kuruldu

İstanbul Üniversitesi’nde, Bitki ve Bitkisel Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

İstanbul Üniversitesi’nde Bitki Araştırma Merkezi kuruldu

Hal Postası - İstanbul Üniversitesi’nde, Bitki ve Bitkisel Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

İstanbul Üniversitesi tarafından yayımlanan Bitki ve Bitkisel Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Yönetmelik, Merkez’in amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına, yönetim organlarının görevlerine ve çalışma şekline ilişkin hükümleri kapsıyor.

Yeni kurulan Merkez’in Yönetim Kurulu; Müdür ve Rektör tarafından seçilecek 3 üye ile birlikte, toplam 4 kişiden oluşacak. Üyeler, 3 yıl süreyle görevlendirilecek.

ARAŞTIRMACI YETİŞTİRİLECEK

Merkez; bitki kaynaklı her türlü farmasötik, kozmetik ve diğer endüstriyel hammadde ve ürünlerin geliştirilmesi, formülasyonu, kalite kontrolleri; mikrobiyolojik, toksikolojik, farmakolojik ve klinik değerlendirilmeleri ile biyo-yararlanım ve biyo-eşdeğerlilik çalışma ve araştırmaları üzerine ihtisaslaşacak. Ayrıca, bitki ve bitkisel ürünlerle moleküler biyoloji, fitokimya, mikrobiyoloji, fitopatoloji ve biyoinformatik alanlarında çalışmak isteyen araştırmacılar da yetiştirilecek.

Öğretim elemanlarının veya kamu kurumlarının ve özel kuruluşların bilimsel araştırmalarına destek verecek Merkez’de; uluslararası standart metotları kullanılarak gıda analizlerinde akreditasyon başvurusu da yapılacak. Öte yandan; ihracatı ya da ithalatı yapılan bitki ve bitkisel ürünlerde fizikokimyasal özellikler belirlenerek, fitokimyasalların miktarsal tespiti, mikrobiyolojik ve moleküler analizleri gerçekleştirilecek.

Eğitim ve danışmanlık hizmeti de verecek olan Merkez’in çalışmaları arasında; Ar-Ge çalışmaları, eğitim, tanıtım, çalıştay, panel, seminer ve konferanslar düzenlemek, yurt içi ve yurt dışındaki ilgili kurumlarla işbirliği yapmak da yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler