1. HABERLER

  2. SEBZE

  3. İsrail binlerce ton Türk domatesi alacak

İsrail binlerce ton Türk domatesi alacak

İsrail’de yayılan domates mozaik virüsü nedeniyle ülkede domates kıtlığı baş gösterdi. Ürdün, Gazze ve Filistin’den ucuz domates temin etmeye çalışan İsrail, asıl tedarik kanalını Türkiye ile kurmak istiyor. 

İsrail binlerce ton Türk domatesi alacak

Hal Postası - İsrail’de yayılan domates mozaik virüsü nedeniyle ülkede domates kıtlığı baş gösterdi. Domates arzındaki düşüş, Yom Kippur ve Simchat Torah tatillerine denk gelmesiyle de sıkıntı yaratıyor. Ürdün, Gazze ve Filistin’den ucuz domates temin etmeye çalışan İsrail, asıl tedarik kanalını Türkiye ile kurmak istiyor. 

GÜMRÜK YOK!
İsrail pazarının ihtiyacı binlerce ton olarak ifade ediliyor ve İsrail Tarım Bakanlığı’nın açıklamasına göre ithalat, gümrük tariflerinden bağımsız tutulacak. Supersal marketleri, haftada 250 ton ithal etmeye başladı bile. Rami Levy marketleri ise haftada 160 ton Türk domatesi alıyor. 

Türk domatesi İsrailli tüketici için ucuz sayılmaz; 5 ila 7 Şekel fiyata satılıyor. İsrail hallerindeki Türk domatesi fiyatıysa 5,5 ila 6 Şekel civarında seyrediyor. (1 İsrail Şekeli = 0,26 $)

NEDENİ DOMATES MOZAİK VİRÜSÜ (ToMV)
Yüksek fiyatların temel nedeni yerel üretim alanlarındaki arz azlığı. Söz konusu virüs salgını rekoltenin yaklaşık yarısını yok etti. Domates mozaik virüsü asıl olarak bitki kökü, gövdesi ve yapraklarına zarar veriyor. Meyve üzerinde ciddi kozmetik tahrifat yapıyor ve bitkideki meyve sayısını önemli oranda düşürüyor. Uzmanlara göre benzer bir sıkıntı hıyar bitkisinde de yaşanabilir.

Bu yıl hava sıcaklıkları da domates hasadındaki hayal kırıklığını büyüten bir etken oldu. Üreticiler virüsün ülkeye Ürdün’den ithal edilen ucuz domateslerle geldiğine ve üretim alanlarına bulaştığına inanıyor. 

İSRAİLLİ ÜRETİCİ İSYAN ETTİ
Öte yandan, ürün arzı konusuna ithalatla çözüm bulmaya çalışan hükümet, üreticilerin yaşadığı sıkıntıya yönelik herhangi bir girişimde bulunmuş değil. Sebze Üreticileri Derneği genel Sekreteri Meir Yifrah, Tarım Bakanlığı’nın kararını eleştirirken şöyle konuştu; “Bugün İsrail’de eskiden üretici olan çok sayıda insan artık üretim yapmıyor, yapamıyor. Ama çiftçi sayımız giderek azalırken Bakanlık İsrailli üreticilerin sorununu çözmek yerine; Türk çiftçilerini teşvik etmeye karar veriyor.”

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler