1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İspanyol seracılar ürünü çöpe gönderiyor

İspanyol seracılar ürünü çöpe gönderiyor

İspanya’nın önemli sera bölgesi Almeria’da çiftçiler fiyatların maliyetlerin altında kalmasına isyan ederek ürünleri çöpe gönderdi.

İspanyol seracılar ürünü çöpe gönderiyor

Hal Postası - İspanya’nın önemli sera bölgesi Almeria’da çiftçiler fiyatların maliyetlerin altında kalmasına isyan ederek ürünleri çöpe gönderdi.

Almeria’da kilosu 16 Avrosente satılan hıyar ve 14 Avrosente satılan domates üreticileri ile biber üreticileri fiyatların düşük seyri nedeniyle isyan noktasına geldi. Geçen sene topluca gösteriler düzenleyen Almerialı üreticiler, bu sene fiyatların daha fazla düşmesine engel olmak için ürünlerini planlı şekilde çöpe gönderiyor. 

FİYATLAR GEÇEN YILKİ RAKAMLARIN YARISI DÜZEYİNDE

Sezona iyi başlayan Almeria, geçen hafta itibarıyla maliyetlerin altına düşen fiyatlar nedeniyle isyan noktasına geldi. Geçen hafta üç gün içinde hıyar fiyatlarında %48 oranında düşüş gerçekleşti. Kabak fiyatı da %31 oranındaki düşüşle 30 Avrosente geriledi. Patlıcan fiyatları da %35 düşerek 30 Avrosentin altında seyretti. Bu fiyatlar ortalama olarak geçen yılki rakamların yarısı düzeyinde… 

almeria2.jpg

ÜRÜN ARZI BİRKAÇ HAFTA ARTMAYA DEVAM EDECEK

Üstelik bölgedeki hava şartları son derece uygun seyrediyor. Üretimin de hızlanacağı gelecek birkaç haftada fiyatların düşüş eğiliminin devam etmesi bekleniyor. İspanya’da bir yandan da ithalat baskısı var. Hollandalı tacirlerin tedarik riskini minimize etmek amacıyla İspanya gibi güvenilir üretici ülkeler üzerinden gerçekleştirdikleri ithalat, ihracat süreçleri yerel piyasalara zaman zaman olumsuz etki ediyor.  

“HERKES ÜRÜNÜN %10’UNU ÇÖPE GÖNDERSİN”

Bu gelişmeler üzerine Sebze Meyve Üretici Birlikleri Derneği COEXPHAL-APROA, ortak bir kararla hasat edilen ürünleri piyasaya sürmeme kararı aldı. Dernek, üye birliklere bağlı üreticilerin mevcut arzı azaltmak üzere ticari kalitedeki ürünlerinin %5 ila %10’unu çöpe göndermelerini istedi. 

Dernek Şubat 2020’de yürürlüğe giren Gıda Zinciri Kanunu kapsamında üreticileri korumaya yönelik önlemlerin halen alınmamasını da eleştiriyor. Kanun, üretici fiyatlarının oluşturulmasını mümkün kılacak referans üretim maliyetlerinin hesaplamasının yapılmasını öngörüyor. Ancak bu hesaplamalar halen yapılmış değil. 

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler