1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İspanya’da üreticiler düşük fiyatlardan dolayı mahsullerini piyasadan çekiyor

İspanya’da üreticiler düşük fiyatlardan dolayı mahsullerini piyasadan çekiyor

İspanya’nın Almeria şehrinde, üreticilere mahsullerinin yüzde 10’unu piyasadan çekme çağrısı yapıldı.

İspanya’da üreticiler düşük fiyatlardan dolayı mahsullerini piyasadan çekiyor

Hal Postası - İspanya’nın Almeria şehrinde domates fiyatları 0,14 Avro, hıyar fiyatları ise 0,16 Avro seviyesine düştü. Üreticilere mahsullerinin yüzde 10’unu piyasadan çekme çağrısı yapıldı.

İspanya’nın Endülüs bölgesindeki Almeria şehrinde, mahsul fiyatlarının üretim maliyetlerini karşılamaması üzerine domates fiyatları 0,14 Avro (1,3 TL), hıyar fiyatları ise 0,16 Avro (1,5 TL) seviyesine indi. Geçen yıl üreticiler, bu sorunların giderilmesi için kitlesel eylemler yapmış ancak bir sonuç alamamıştı.

Konuyla ilgili toplantı kararı alan Meyve ve Sebze Üreticileri Organizasyonları Birliği (COEXPHAL-APROA), hıyar fiyatlarının son 1 haftada yaklaşık yüzde 48 düştüğünü açıkladı. Birliğin paylaştığı verilere göre, bölgede kabak fiyatları yüzde 31 düşerek 0,30 Avro (2,8 TL) oldu. Patlıcan fiyatları ise yüzde 35 kayıpla 0,30 Avro’nun altında kaldı. Buna göre kabak fiyatları geçen yıla göre yüzde 57, patlıcan fiyatları ise yüzde 19 düşüş göstermiş oldu.

COEXPHAL-APROA; ithal edilen ürünlerin ülkeye girişinde kontrol eksikliği olduğunu başlıca sebep göstererek, ortaklarından hıyar ve diğer ürünlerinin yüzde 10’unu piyasadan çekme çağrısında bulundu. Üreticiler ise, durumun daha iyiye gitmeyeceği görüşünde birleşiyor.

Konuyla ilgili yapılan sosyal medya paylaşımlarında ise, 14 Kasım'da Granada'daki bir perakende zincirinde Hollanda’dan ithal hıyarların kilosunun 1,98 Avro’dan (18,5 TL) satıldığı belirtildi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler