1. HABERLER

  2. HAYVANCILIK

  3. İspanya’da sürülere saldıran İber kurtları koruma altına alındı

İspanya’da sürülere saldıran İber kurtları koruma altına alındı

İspanya’da popülasyonları gittikçe azalan İber kurtları, Çevre Bakanlığı tarafından koruma altına alındı. Çiftçiler ise bu karara tepki gösterdi.

İspanya’da sürülere saldıran İber kurtları koruma altına alındı

Hal Postası - İspanya’da popülasyonları gittikçe azalan İber kurtları, Çevre Bakanlığı tarafından koruma altına alındı. Çiftçiler ise bu karara tepki gösterdi.

İspanya’da yıllardır devam eden boğa güreşi tartışmalarına İber kurtları da eklendi. İspanya Çevre Bakanlığı, Perşembe günü yaptığı açıklamayla, ülkenin güneyinde yaşayan ve nüfusları 1.500-2.000 arasında değişen İber kurtlarını koruma altındaki bir tür olarak tanımladı. Bakanlık, türlerin kültürel ve bilimsel önemini ve ekosistemleri sürdürmedeki değerini vurguladı.

Çiftçiler ise, ülke çapında bir av yasağının çiftlik hayvanlarına yönelik saldırıları arttıracağını savunarak, alınan kararı kınadı. Tarım sendikası UPA; kurt popülasyonunda son zamanlarda görülen bir toparlanmanın sığırlara daha fazla saldırı getirdiğini söyledi ve Çevre Bakanı’nı çiftçilerin ihtiyaçlarını görmezden gelmekle suçladı.

İspanya’da çiftçiler ile çevreciler arasında, özellikle geniş koyun sürülerine ev sahipliği yapan İspanya'nın dağlık kuzey kesiminde, boz ayı ve vaşak gibi yırtıcı hayvan popülasyonları konusunda yıllardır süren tartışmalara, İber kurtları da eklenmiş oldu.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler