1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. İspanya’da ayva rekoltesi yarı yarıya azaldı

İspanya’da ayva rekoltesi yarı yarıya azaldı

İspanya’nın en fazla ayva üreten şehri olan Cordoba’da, bölgenin az yağış alması sebebiyle ayva üretimi geçen yıla göre yüzde 50 düşüş gösterdi.

İspanya’da ayva rekoltesi yarı yarıya azaldı

Hal Postası - İspanya’nın en fazla ayva üreten şehri olan Cordoba’da, bölgenin az yağış alması sebebiyle ayva üretimi geçen yıla göre yüzde 50 düşüş gösterdi.

Ayva hasadı İspanya’da Eylül ayında başladı. Ülke genelinde üretilen ayvanın yaklaşık yüzde 60’ını yetiştiren Cordoba’da ise, bölgenin az yağış alması sebebiyle ayva üretimi geçen yıla göre yüzde 50 düşüş gösterdi.

Endülüs Tarım, Hayvancılık, Balıkçılık ve Sürdürülebilir Kalkınma Konseyi'nin raporuna göre, ülke genelindeki ayva rekoltesinde yüzde 80 kayıp bekleniyor. Bu da rekoltenin yaklaşık 4 bin tona düşeceği anlamına geliyor. Konsey’e göre, ilkbaharda kaydedilen düşük sıcaklıklar ve 11 Ağustos'taki dolu fırtınaları bu düşüşün ana nedenleri.

Ayva üreticilerinin mahsulü muhafaza etmesinin yüksek maliyetli olması sebebiyle, bu yılki fiyatların geçen seneye göre 2 kat artış göstererek kilo başına 0,4 euro civarında olacağı tahmin ediliyor.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler