1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. İspanya’da 15 bin hektar sular altında kaldı

İspanya’da 15 bin hektar sular altında kaldı

İspanya'nın Valencia Bölgesi'nde, özellikle kıyı bölgelerinde kaydedilen şiddetli yağışlar, 62 milyon Avroluk kayba neden oldu. 15 bin hektar alan su altında kaldı.

İspanya’da 15 bin hektar sular altında kaldı

Hal Postası - İspanya'nın Valencia Bölgesi'nde, özellikle kıyı bölgelerinde kaydedilen şiddetli yağışlar, 62 milyon Avroluk kayba neden oldu. 15 bin hektar alan su altında kaldı.

İspanya'nın Valencia Bölgesi'nde, özellikle kıyı bölgelerinde kaydedilen şiddetli yağmur ve dolu nedeniyle yaklaşık 15 bin hektar alan su altında kalırken; mahsul kayıpları, ağaçları kurtarma çalışmaları ve hasar onarım maliyetleri de dikkate alındığında yaklaşık 62 milyon Avroluk kayıp meydana geldi.

Valencia, özellikle narenciye üretiminde bütün dünyada iyi bilinen bir üretim bölgesi. Pandemi koşullarında talebi artan ve ticari değeri yükselen narenciye piyasalarında, Valencia’daki ürün kaybı fiyatlara etki edebilir. 

Valencia Tarım Üreticileri Birliği'nin (AVA-ASAJA) yaptığı açıklamaya göre; La Ribera, L'Horta Sud, La Safor ve La Marina ilçelerinde 42 milyon Avro değerinde mahsul kaybedildi. 15 bin hektar alanın sular altında kaldığı tahmin edilirken, yaklaşık 20 milyon ton mevye ve turunçgilin hasar gördüğü bildirildi.

Ayrıca, yapılan hasar tespit çalışmalarında; 1.000 hektarlık örtüaltı üretimde 6 milyon Avro; süs bitkileri ve çiçek fidanlarında da 4 milyon Avroluk kayıp söz konusu oldu. 

AVA-ASAJA, mahsul kayıplarının yanı sıra, önümüzdeki sezon için ağaçları canlandırıcı tedavilere 5 milyon Avro harcanacağını tahmin ediyor. Yolları, boru hatlarını, seraları, depoları veya sulama tesislerini onarmak için gereken 15 milyon Avro da dahil edilirse, toplam hasarın 80 milyon düzeyinde olduğu ifade ediliyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler