1. HABERLER

  2. MEYVE

  3. İspanya AB fonlarıyla limona teşvik kampanyası yapacak

İspanya AB fonlarıyla limona teşvik kampanyası yapacak

İspanya 9 Ekim’den itibaren limon tüketimini teşvik etmek için AB fonlarıyla ortaklaşa finanse edilen bir kampanya başlatacak. 

İspanya AB fonlarıyla limona teşvik kampanyası yapacak

Hal Postası - İspanya 9 Ekim’den itibaren limon tüketimini teşvik etmek için AB fonlarıyla ortaklaşa finanse edilen bir kampanya başlatacak. 

İspanya’da 9 Ekim’den itibaren limon tüketimini teşvik etmek için AB fonlarıyla ortaklaşa finanse edilen bir kampanya başlatılacak. İspanya, Fransa ve Almanya'nın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da da 2022 yılı sonuna kadar tanıtım çalışmaları yürütülecek.
  
İSPANYA’DA LİMON HASADI BAŞLADI

İspanya, 2020-2021 sezonu için limon hasadına başladı. İlk olarak Fino ve Primafiori çeşidi limonların hasadı yapılırken, ürünler gerekli sararma sürecinin ardından Eylül sonu ve Ekim başında pazara ulaşacak.

Üreticilerin verdiği bilgiye göre, bu yıl Fino limon hasadı geçen yıla göre yüzde 14 artış gösterecek. İspanya’da 58 milimetreden büyük olan Fino çeşidi limonların kilo fiyatı bugünlerde yaklaşık 0,57 eurodan alıcı buluyor (yaklaşık 5 TL).

Covid-19 sebebiyle Mart ve Mayıs ayları arasında dünya genelinde narenciyeye yoğun talep olmuştu. Bu süreçte Arjantin’in, ihraç ettiği narenciye ürünlerinde yaşanan sorunlar nedeniyle sezonu erken kapatması ve Türkiye’nin de geçen yıllara göre daha az limon ihraç etmesinin de Avrupa ve Doğu Avrupa pazarlarında ikinci sınıf limon talebinin artmasına neden olacağı tahmin ediliyor.

Bu yüzden, İspanya’da 9 Ekim’den itibaren limon tüketimini teşvik etmek için AB fonlarıyla ortaklaşa finanse edilen bir kampanya başlatılacak. İspanya’nın başı çektiği kampanyada, Fransa ve Almanya’nın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da da 2022 yılı sonuna kadar tanıtım çalışmaları yürütülecek.

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler